Włochy. Najwyższy w historii wyrok dla księdza za pedofilię: były duchowny skazany na 20 lat

Były ksiądz został skazany na 20 lat pozbawienia wolności za molestowanie 10 dzieci w ciągu jednego roku. Wcześniej został wydalony ze stanu kapłańskiego za czyny pedofilskie. Od 4 lat przebywa już w więzieniu.
Zobacz wideo

Były duchowny został skazany w sobotę przez sąd w Bari (Włochy) na 20 lat więzienia oraz 150 tys. euro kary za przemoc seksualną wobec dzieci, produkowanie oraz rozpowszechnianie dziecięcej pornografii i nagabywanie małoletnich. Przestępstw tych dopuścił się w 2014 roku wobec 10 nieletnich w wieku od 11 do 13 lat - informuje dziennik "Il Messaggero".

Wyrok ten to decyzja sądu apelacyjnego. Sąd pierwszej instancji skazał 57-latka na 18 lat pozbawienia wolności.

Liczba ofiar księdza-pedofila rosła podczas śledztwa

Początkowo postępowanie było prowadzone w sprawie jednego czynu pedofilskiego popełnionego przez księdza. Dopiero w trakcie rozwoju sprawy śledczy odkryli, że istnieją kolejne ofiary duchownego, wszystkie skrzywdzone w ten sam sposób i w tym samym czasie. Ksiądz miał dopuścić się wobec dzieci przestępstw, kiedy te były powierzone jego opiece jako trenera dziecięcej drużyny piłki nożnej i opiekuna w świetlicy szkolnej.

Skazany w sobotę duchowny od 2015 roku przebywa w więzieniu. W 2012 roku został wydalony ze stanu kapłańskiego za "poważne przestępstwa wobec dzieci". 

Według mediów, to najwyższy wyrok we Włoszech za pedofilię zastosowany wobec księdza.

Więcej o: