Awaryjne lądowanie płonącego samolotu w Moskwie. Są ofiary śmiertelne

Jak informują rosyjskie służby, 41 osób zginęło w pożarze pasażerskiego samolotu Suchoj Superjet 100, który w niedzielę awaryjnie lądował na płycie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej dwoje dzieci.
Zobacz wideo

Samolot Suchoj Superjet rosyjskich linii Aerofłot w niedzielę wylądował awaryjnie na moskiewskim lotnisku Szermietiewo. W samolocie znajdowało się 78 osób - 73 pasażerów oraz 5 członków załogi. 

41 ofiar śmiertelnych

Rosyjskie władze w niedzielę wieczorem potwierdził, że w wyniku pożaru samolotu śmierć poniosło 41 osób. - Zgodnie z najnowszymi informacjami śledczych, z 78 osób na pokładzie 37 przeżyło katastrofę - powiedziała Svetlana Petrenko, przedstawicielka Komitetu Śledczego. Wśród nich jest co najmniej dwoje dzieci. Co najmniej 12 osób zostało rannych.

Po wypadku lotnisko Szeremietiewo zostało przejściowo zamknięte. Później port wznowił pracę, ale część samolotów została przekierowana do innych moskiewskich portów.

Pożar na pokładzie samolotu

Maszyna SSJ-100 leciała z Moskwy do Murmańska, ale kilka minut po starcie (ok. godziny 18. lokalnego czasu) piloci zgłosili konieczność awaryjnego lądowania. Według świadków, samolot wykonał kilka kręgów nad lotniskiem Szeremietiewo i zaczął gwałtownie tracić wysokość. Piloci powiadomili kontrolera lotów o konieczności awaryjnego lądowania. Jak się okazało, na pokładzie maszyny wybuchł pożar.

Z informacji rosyjskich mediów wynika, że z powodu trudnych warunków atmosferycznych samolot zdołał wylądować dopiero przy drugiej próbie. Wówczas tył stał już w ogniu. Maszyna miała lądować na płycie lotniska bez wypuszczonego podwozia, które złamało się podczas podchodzenia na pas.

TASS powołując się na świadków podaje, że część pasażerów wyskakiwała, gdy samolot jeszcze toczył się po pasie startowym. Później ogień objął cały kadłub.

Agencja - powołując się na słowa członków załogi - poinformowała również, że przyczyną pożaru mogło być uderzenie pioruna. Rosyjskie władze i linie Aerofłot nie potwierdzają jednak tych doniesień.

Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie w sprawie przyczyn katastrofy.

 

W internecie pojawiło się nagranie wideo, na którym widać płonący samolot lądujący na płycie lotniska. Na innym filmie opublikowanym na Twitterze widać natomiast pasażerów opuszczających maszynę.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: