Sukces Donalda Trumpa. Senat nie zdołał obalić jego weta, USA wciąż aktywne w wojnie w Jemenie

Senat Stanów Zjednoczonych nie obalił prezydenckiego weta w sprawie przepisów, które wycofywałyby udział wojsk amerykańskich w wojnie w Jemenie. Oznacza to, że Stany Zjednoczone wciąż będą walczyć ramię w ramię z Arabią Saudyjską.
Zobacz wideo

W czwartek amerykański Senat nie zdołał obalić weta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Trump nie zgadza się z przepisami, które zakończyłyby wsparcie militarne USA w wojnie w Jemenie przeciwko popieranym przez Iran rebeliantom. Obalenie weta przez Senat wymagało zebrania dwóch trzecich głosów. 

To oznacza, że Stany Zjednoczone, przynajmniej na razie, nadal będą zaangażowane we wspieranie sił lojalnych wobec prezydenta Jemenu Abd Rabbuha Mansura Hadiego i jednocześnie arabskiej koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej.

"Wobec Jemenu Saudowie zachowują się tak jak Rosja wobec Ukrainy. Kreml od początku mówi o zachodniej ekspansji politycznej na Ukrainie, czyli na obszarze tzw. bliskiej zagranicy, co ma zagrażać jego podstawowym interesom, podczas gdy takiej ekspansji nie było. Tak samo Saudowie: wyolbrzymiają irańskie wpływy w Jemenie po to, aby usprawiedliwić swoje regionalne ambicje. W tym celu podpalają konflikt sunnicko-szyicki, który ma przykryć ich prawdziwe cele" - tak o konflikcie pisał w 2015 r. dziennikarz "Polityki" Łukasz Wójcik.

"Stany Zjednoczone zapewniają wsparcie logistyczne i wymianę informacji wywiadowczych w wojnie, która zabiła tysiące cywilów i pozostawiła miliony na krawędzi głodu" - zwraca z kolei uwagę agencja Associated Press.

Wojna w Jemenie

Przyjęta w kwietniu przez Kongres (Senat + Izba Reprezentantów) rezolucja w sprawie udziału w wojnie Jemenie była bezprecedensową naganą dla polityki zagranicznej Trumpa. Kongresmeni chcieli za wszelką cenę ograniczyć zagraniczną działalność wojskową USA w tym zakresie. Tłumacząc swoje weto w ubiegłym miesiącu, Donald Trump stwierdził, że rezolucja Kongresu była "niebezpieczną próbą osłabienia jego konstytucyjnych uprawnień, co narażało życie amerykańskich obywateli".

Naciski na zakończenie udziału Amerykanów w wojnie w Jemenie zyskały na sile w Kongresie w ubiegłym roku, po tym, jak saudyjscy agenci zamordowali saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Członkowie Kongresu krytykowali prezydenta Donalda Trumpa za niedostateczne potępienie roli Arabii Saudyjskiej w tym morderstwie.

Administracja Stanów Zjednoczonych nawiązała bliskie stosunki z Saudyjczykami, ponieważ, jak tłumaczy, dąży do dalszego izolowania Iranu. Pentagon (Departament Obrony USA) stwierdził, że dalsze poparcie koalicji leży w interesie Stanów Zjednoczonych, ponieważ tym samym pomagają amerykańskim sojusznikom odpierać ataki Iranu.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

"Demokracja: instrukcja obsługi"

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "Demokracja: instrukcja obsługi". Film mocno aktualny, ponieważ o stanie demokracji w ostatnich latach mówi się wiele, zwłaszcza w świetle zwycięstwa Donalda Trumpa w USA. Astra Taylor szuka odpowiedzi na bieżące pytania, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności skrajnej prawicy i imperialistycznych zapędów międzynarodowych graczy.

Zobacz wideo
Więcej o: