Polak skazany w Indonezji za zdradę. "Nieświadomie uwikłał się w indonezyjską politykę"

Na karę pięciu lat więzienia został skazany przez indonezyjski sąd Polak Jakub S. Mężczyźnie zarzuca się spiskowanie przeciwko państwu. Mężczyzna przekonuje, że jest niewinny, a cały proces służył jedynie celom propagandowym.
Zobacz wideo

Polski turysta Jakub S. został w czwartek w Dżakarcie w Indonezji skazany za zdradę na pięć lat więzienia. Według tamtejszego wymiaru sprawiedliwości, Polak miał nawiązywać kontakty ze zwolennikami niepodległości Papui, indonezyjskiej prowincji.

Do aresztowania Polaka doszło w sierpniu w miejscowości Wamena w prowincji Papua. Mężczyzna usłyszał zarzut spiskowania przeciwko indonezyjskiemu państwu. Jakub S. podkreśla, że jest niewinny i zapowiada apelację. Student z Papui, który miał kontakt z Jakubem S., został skazany z kolei na cztery lata więzienia. 

Przyjaciele Jakuba S. zwracają uwagę, że jest on zapalonym podróżnikiem, zafascynowanym innymi kulturami, który nieświadomie uwikłał się w indonezyjską politykę.

Jak zauważa agencja Associated Press, wyrok wydany na Polaku i mieszkańcu Papui przypomina o trwającym od dziesięcioleci konflikcie między rdzennymi mieszkańcami regionu i rządem Indonezji.

Polak skazany przez sąd w Indonezji

Mężczyzna na co dzień mieszkał w Szwajcarii i pracował w fabryce niedaleko Lozanny. W odręcznej notatce przekazanej agencji Associated Press napisał, że jego aresztowanie i postawienie przed sądem było "czysto polityczną sprawą, procesem wytoczonym z przyczyn propagandowych".

Jakub S.porównał swój przypadek do sprawy dwóch francuskich dziennikarzy, którzy zostali aresztowani w Wamenie w 2014 r. Zostali skazani na 2,5 roku więzienia. Mężczyzna przekonuje, że ma w Indonezji przyjaciół, ci jednak boją się zeznawać na jego korzyść. - Obawiają się kłopotów, które mogliby im sprawić policjanci i prokuratorzy - twierdzi.

Policja początkowo zarzucała mężczyźnie też próbę zorganizowania transakcji zbrojeniowej, ale ostatecznie Jakub S. nie został o to oskarżony.

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

"Demokracja: instrukcja obsługi"

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "Demokracja: instrukcja obsługi". Film mocno aktualny, ponieważ o stanie demokracji w ostatnich latach mówi się wiele, zwłaszcza w świetle zwycięstwa Donalda Trumpa w USA. Astra Taylor szuka odpowiedzi na bieżące pytania, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności skrajnej prawicy i imperialistycznych zapędów międzynarodowych graczy.

Zobacz wideo
Więcej o: