Odbudowa po pożarze Notre Dame. Niemcy zaoferowali darmowe, dębowe drewno dla dachu katedry

Minister kultury Niemiec Monika Gruetters przedstawiła konkretne oferty pomocy przy odbudowie katedry Notre Dame.
Zobacz wideo

Jak podaje polska strona "Deutsche Welle" niemiecka minister spotkała się już z ministrem kultury Francji Franckiem Riesterem i zaoferowała mu pomoc w odbudowie katedry Notre Dame. Po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia tego roku, do minister Gruetters zgłosiło się 900 niemieckich firm, osób prywatnych oraz ekspertów, którzy oferują swoje wsparcie w renowacji świątyni.

Niemcy oferują wsparcie przy odbudowie katedry Notre Dame

Minister kultury Niemiec podkreślała, że dotychczasowa zbiórka pieniędzy na odbudowę Notre Dame jest wystarczająca i pokryje wszystkie koszty związane z renowacją. W związku z tym zaoferowała inną formę pomocy: Niemcy mogą podarować Francji drewno dębowe, które posłuży do odbudowy więźby dachowej katedry. Dodatkowo uniwersytet w Bambergu posiada skany katedry, które mogą przydać się architektom odtwarzającym strukturę świątyni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu zaledwie pięciu lat. Tym samym miałaby zostać otwarta przed rozpoczynającymi się w 2024 roku Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Tempem odbudowy świątyni przerażeni są jednak historycy, architekci oraz osoby odpowiadające za renowację zabytków.

W gazecie "Le Figaro" opublikowano apel 1170 profesorów z całego świata, którzy proszą prezydenta Francji o zachowanie roztropności i poczucia odpowiedzialności podczas odbudowy najważniejszej dla Paryża świątyni. Architekci są zdania, że taki pośpiech może doprowadzić do kumulacji błędów w budowie katedry. Według nich tak szybkie obciążanie konstrukcji kościoła może doprowadzić do kolejnych pęknięć w kamieniach i pogłębić niewidoczne jeszcze problemy konstrukcyjne.

Dach Notre Dame zabezpieczony

Tymczasem zabezpieczanie dachu katedry Notre Dame zakończyło się sukcesem. Na nagraniu (powyżej) widać katedrę z loku ptaka pokrytą plandekami i zabezpieczającymi płytami. Zabezpieczenie dachu było priorytetem ze względu na groźbę ulewnych deszczów.

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: