Theresa May zdymisjonowała ministra obrony. Miał być źródłem przecieku ws. kontraktu dla Huawei

Brytyjska premier Theresa May zdymisjonowała ministra obrony Gavina Williamsona. Stracił stanowisko po tym, jak wewnętrzne śledztwo wykazało, że był źródłem przecieków z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz wideo

Chodziło o kontrowersje w sprawie kontraktu dla chińskiego koncernu Huawei, który miałby brać udział w budowie infrastruktury sieci G5. Theresa May w liście do Williamsona napisała, że "śledztwo przyniosło konkretne dowody na to, że to on jest odpowiedzialny za nielegalny wyciek informacji". "Nie ma innej wiarygodnej wersji, by wyjaśnić przeciek"- podkreśliła May. I dodała, że "to sprawa poważna, bo poufność dyskusji to kwestia bezpieczeństwa kraju"

Czytaj też: Huawei może zostać wykluczone z przetargu na 5G w Polsce

Od pary miesięcy w Wielkiej Brytanii trwa debata, czy udział chińskiego koncernu nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Szczegóły dyskusji, do jakiej doszło podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego wyciekły do dziennika "Daily Telegraph", a dochodzenie doprowadziło do Gavina Williamsona. Już po dymisji zaprzeczył stanowczo tym oskarżeniom.

Jego następczynią została Penny Mordaunt, dotychczasowa minister rozwoju międzynarodowego. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: