Rosyjskie MSZ oskarża wenezuelską opozycję, że ucieka się do przemocy. "Bezczelna próba"

Rosyjskie MSZ oskarżyło wenezuelską opozycję o uciekanie się do przemocy - podaje agencja Reuters. Według Rosjan, działania opozycji to "bezczelna próba" zaangażowania sił zbrojnych w zamieszki. Oskarżenia padły po tym, jak wenezuelski lider opozycji Juan Guaido wezwał do powstania militarnego, które miałoby obalić rządy prezydenta Nicolasa Maduro.
Zobacz wideo

W centrum stolicy Wenezueli, Caracas, trwają starcia między funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa a uczestnikami demonstracji, którzy wspierają lidera opozycji Juana Guaido. Demonstranci rzucają w policjantów i żołnierzy kamieniami, ci odpowiadają gazem łzawiącym i wodą z armatek wodnych. Pojawiły się też wozy opancerzone. Na nagraniach widać, jak co najmniej jeden z wozów wjeżdża w tłum.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w wyniku zamieszek co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych. Juan Guaido wezwał ludzi, by pozostali na ulicach. Na środę zapowiedział ogromną demonstrację przeciwko rządom Nicolasa Maduro.

Jak informuje agencja Reuters, rosyjskie MSZ oskarżyło wenezuelską opozycję o uciekanie się do przemocy. Według strony rosyjskiej, działania opozycji są "bezczelną próbą" zaangażowania sił zbrojnych w zamieszki. 

"Radykalna opozycja w Wenezueli po raz kolejny powróciła do gwałtownych metod konfrontacji" - stwierdziło rosyjskie MSZ. "Zamiast pokojowego rozstrzygania politycznych różnic, podjęto kurs mający na celu wywołanie konfliktu, prowokowanie naruszeń porządku publicznego i starć z udziałem sił zbrojnych" - dodają Rosjanie.

Wenezuela. Juan Guaido kontra Nicolas Maduro

Wcześniej Nicolas Maduro, nieuznawany przez wiele krajów prezydent Wenezueli, poinformował, że rozmawiał z dowódcami wenezuelskiej armii i że zadeklarowali oni "całkowitą lojalność" wobec niego. "Wzywam do maksymalnej mobilizacji ludowej, by zapewnić wygraną pokojowi. Zwyciężymy!" - napisał Nicolas Maduro na Twitterze.

To jego reakcja na ogłoszenie przez Juana Guaido rozpoczęcia "ostatecznej fazy" odsunięcia go od władzy. Swoje przemówienie, wygłoszone w otoczeniu grupy wojskowych, Guaido zamieścił na Twitterze. Wezwał mieszkańców Wenezueli i armię do zakończenia rządów Maduro, które określił jako "uzurpację". Polityk ten w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Został uznany za przywódcę Wenezueli przez Stanów Zjednoczone i kilkadziesiąt państw na całym świecie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał obie strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i do podjęcia natychmiastowych kroków w celu przywrócenia spokoju. "Stoimy ramię w ramię z narodem wenezuelskim i z prezydentem Juanem Guaido. Nicolas Maduro musi odejść" - skomentowała z kolei Kellyanne Conway, doradczyni prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

"Demokracja: instrukcja obsługi"

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "Demokracja: instrukcja obsługi". Film mocno aktualny, ponieważ o stanie demokracji w ostatnich latach mówi się wiele, zwłaszcza w świetle zwycięstwa Donalda Trumpa w USA. Astra Taylor szuka odpowiedzi na bieżące pytania, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności skrajnej prawicy i imperialistycznych zapędów międzynarodowych graczy.

Zobacz wideo
Więcej o: