Wenezuela: Demonstracja w Caracas. Pojazd wojska staranował grupę protestujących

W centrum stolicy Wenezueli, Caracas, żołnierze Gwardii Narodowej otoczyli tłum, demonstrujący swoje poparcie dla lidera opozycji Juana Guaido. Demonstranci rzucają w żołnierzy kamieniami, ci odpowiadają gazem łzawiącym. Jak podaje agencja Reuters, w grupę ludzi wjechał pojazd wenezuelskiej armii. Według nieoficjalnych doniesień, łącznie w wyniku zamieszek w Wenezueli mogło zostać rannych co najmniej kilkadziesiąt osób.
Zobacz wideo

W centrum stolicy Wenezueli, Caracas, trwają starcia między żołnierzami Gwardii Narodowej a uczestnikami demonstracji, którzy wspierają lidera opozycji Juana Guaido. Demonstranci rzucają w żołnierzy kamieniami, ci odpowiadają gazem łzawiącym. Guaido wezwał ludzi, by pozostali na ulicach. Jego przedstawiciel w Waszyngtonie, Carlos Vecchio powiedział amerykańskim dziennikarzom, że nadszedł czas, by prezydent Nicolas Maduro oddał władzę.

Jak podaje agencja Reuters, pojazd wenezuelskiej Gwardii Narodowej wjechał w protestujących znajdujących się w pobliżu bazy wojskowej w Caracas. Widać to też na nagraniu zamieszczonym przez NBC News. Na razie nie wiadomo nic o ewentualnych ofiarach. Na krótkim filmiku widać, że staranowanych zostało kilkanaście osób, a co najmniej jedna osoba potrącona przez pojazd nie podnosi się z ziemi. 

Media podają, że w wyniku zamieszek w Wenezueli rannych mogło zostać co najmniej kilkadziesiąt osób. 

Wenezuela. Juan Guaido kontra Nicolas Maduro

Wcześniej Nicolas Maduro, nieuznawany przez wiele krajów prezydent Wenezueli, poinformował, że rozmawiał z dowódcami wenezuelskiej armii i że zadeklarowali oni "całkowitą lojalność" wobec niego. "Wzywam do maksymalnej mobilizacji ludowej, by zapewnić wygraną pokojowi. Zwyciężymy!" - napisał Nicolas Maduro na Twitterze.

To jego reakcja na ogłoszenie przez Juana Guaido rozpoczęcia "ostatecznej fazy" odsunięcia go od władzy. Swoje przemówienie, wygłoszone w otoczeniu grupy wojskowych, zamieścił w mediach społecznościowych.

Guaido wezwał mieszkańców Wenezueli i armię do zakończenia rządów Maduro, które określił jako "uzurpację". Polityk ten w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Został uznany za przywódcę Wenezueli przez Stanów Zjednoczone i kilkadziesiąt państw na całym świecie.

Świat reaguje na wydarzenia w Wenezueli

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał obie strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i do podjęcia natychmiastowych kroków w celu przywrócenia spokoju.

Także Biały Dom monitoruje sytuację w Wenezueli. Prezydent Donald Trump jest na bieżąco informowany o wydarzeniach w Caracas. Doradcy amerykańskiego przywódcy podkreślają, że Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem Wenezueli. - Stoimy ramię w ramię z narodem wenezuelskim i z prezydentem Juanem Guaido. Nicolas Maduro musi odejść - powiedziała doradczyni prezydenta Donalda Trumpa Kellyanne Conway.

Wiceprezydent USA Mike Pence zwrócił się bezpośrednio do Wenezuelczyków oraz prezydenta Guaido. "Ameryka będzie stać z Wami ramię w ramię do czasu przywrócenia wolności i demokracji" - napisał Mike Pence na Twitterze.

Zobacz wideo
Więcej o: