Ukraina: Są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Wołodymyr Zełenski przegrał tylko w jednym okręgu

Wybory na Ukrainie. W końcu poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie. Po ich ogłoszeniu nie było zaskoczenia - nowym prezydentem Ukrainy będzie Wołodymyr Zełenski. Były komik zdobył ponad 73 proc. wszystkich głosów.
Zobacz wideo

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła we wtorek oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, które odbyły się ponad tydzień temu 21 kwietnia.

Ukraina. Są oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie

Już wcześniej mówiło się o tym, że prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zełenski. Z danych exit poll wynikało, że polityk miał zdobyć ponad 73 proc. głosów. We wtorek poznaliśmy dokładny wynik - Wołodymyr Zełenski zdobył 73,22 proc. głosów, a jego rywal, ustępujący prezydent Petro Poroszenko - 24,45 proc. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy poinformowała także, że Zełenski nie wygrał tylko w jednym okręgu - lwowskim, gdzie przewagę miał Poroszenko. W drugiej turze wyborów zagłosowało 18,4 milionów Ukraińców z 29,6 milionów uprawnionych, zatem frekwencja wyniosła 61,37 procent. 

Kilka dni wcześniej prezydent elekt Wołodymyr Zełenski oskarżał ukraińską CKW o umyślne opóźnianie publikacji oficjalnych wyników wyborów. Mówił, że komisja chce w ten sposób opóźnić zaprzysiężenie nowego prezydenta, tak aby odbyło się po 27 maja i tym samym uniemożliwić mu rozwiązanie parlamentu. Jego kadencja upływa jeszcze w tym roku, a wybory powinny odbyć się jesienią. Zdaniem ekspertów nowy prezydent może chcieć go rozwiązać wcześniej. 

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgonie z ukraińskim prawem wyborczym wyniki wyborów prezydenckich uznaje się za oficjalne dopiero po ogłoszeniu ich przez Centralną Komisję Wyborczą Ukrainy oraz publikacji ich w prasie państwowej. Musi to nastąpić nie później niż do końca dnia 4 maja. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wpłać datek na GreenpeaceWpłać datek na Greenpeace Fot. Greenpeace

Więcej o: