Katedra Notre Dame zabezpieczona przed deszczem. Francuska policja pokazała nagranie z drona

Zabezpieczanie dachu katedry Notre Dame zakończyło się sukcesem - poinformowała francuska policja. Na udostępnionym nagraniu widać katedrę z loku ptaka pokrytą plandekami i zabezpieczającymi płytami. Wcześniej informowano, że zabezpieczenie dachu jest priorytetem, bo ulewne deszcze mogłyby doszczętnie zniszczyć świątynię.
Zobacz wideo

Dach Notre Dame spłonął niemal doszczętnie podczas dużego pożaru katedry 15 kwietnia - od tego momentu znaczna część świątyni pozostawała odkryta. Francuskie służby ostrzegały, że wraz z nadejściem ulewnych deszczy katedra Notre Dame mogłaby ulec całkowitemu zniszczeniu. Poinformowano, że szybkie zabezpieczenie jest jednym z priorytetów, a prace nad budową rozpoczęli robotnicy-alpiniści.

Czytaj też: Wyścig z czasem w Paryżu. Idą ulewy, alpiniści rozstawiają dach-parasol i plandeki nad Notre Dame

Dach katedry Notre Dame zabezpieczony. "Operacja zakończona"

Jak poinformowała francuska policja, zabezpieczanie dachu katedry zakończyło się sukcesem. Służby opublikowały nagranie z drona, na którym widać, że dach Notre Dame został przykryty dużą, białą plandeką. Na rusztowaniach zamontowano także specjalne płyty, które mają chronić katedrę przed kolejnymi zniszczeniami. "Ta praca to wynik doskonałej koordynacji służb, które pracowały na miejscu" - poinformowała francuska policja.

Pożar katedry Notre Dame

Przypomnijmy, że do pożaru katedry Notre Dame doszło w poniedziałek 15 kwietnia.Ogień objął cały dach i jedną z wież, zawaliła się także 90-metrowa iglica. Dzięki wysiłkom strażaków udało się ocalić strukturę świątyni, a z jej w porę wyniesiono większość cennych relikwii i dzieł sztuki. Po pożarze prezydent Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame w ciągu pięciu lat, ruszyły też zbiórki pieniędzy na ten cel.

---

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: