Japonia. Cesarz Akihito abdykował. Parlament zmienił prawo, aby było to możliwe

O godzinie 10:00 czasu polskiego rozpoczęła się ceremonia abdykacji cesarza Japonii Akihito. Jest to pierwsza od ponad 200 lat abdykacja w Kraju Kwitnącej Wiśni. Aby było to możliwe, parlament Japonii musiał przyjąć specjalną ustawę.
Zobacz wideo

Ceremonia abdykacji cesarza Japonii Akihito odbywała się w Pałacu Cesarskim w Tokio. W jej trakcie Akihito wygłosił swoje ostatnie przemówienie jako cesarz. Formalnie będzie sprawował swoją funkcję do północy czasu lokalnego. Podczas prywatnej części ceremonii cesarz Akihito zgłosił abdykację mitologicznym przodkom cesarskiej rodziny Japonii. W uroczystości publicznej wzięło udział ok. 330 osób, w tym premier Japonii Shinzo Abe i szefowie obu izb japońskiego parlamentu.

W środę rano książę koronny Naruhito wstąpi na Chryzantemowy Tron. Książę Naruhito jest najstarszym z trójki dzieci ustępującego z tronu cesarza. Ma 59 lat. Kiedy przejmie władzę, w Japonii zakończy się era Heisei, co oznacza "Pokój Wszędzie", a rozpocznie się era Reiwa - "Piękna harmonia”. Uroczysta intronizacja odbędzie się 22 października.

Abdykacja cesarza Akihito. Parlament musiał zmienić prawo, aby umożliwić monarsze rezygnację

Cesarz Akihito panował prawie 30 lat, a wieść o tym, że chce abdykować, zaskoczyła japońskie społeczeństwo, ponieważ jest to pierwszy taki przypadek od ponad 200 lat. Blisko trzy lata temu władca ogłosił, że czuje się niezdolny do pełnienia swojej roli z powodu swojego wieku i pogarszającego się stanu zdrowia - informuje BBC. Akihito otrzymał zgodę na zrzeczenie się tronu, jednak japoński parlament musiał uchwalić specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację, ponieważ współczesne prawo Japonii nie przewidywało takiej możliwości. 

Rządy cesarza Akihito. Był pierwszym monarchą, który zbliżył się do zwykłych ludzi

Cesarz Hirohito, czyli ojciec abdykującego cesarza, w którego imieniu Japończycy walczyli podczas drugiej wojny światowej, miał status pół-boski. Utracił go po przegraniu wojny przez Japonię. Został też pozbawiony władzy politycznej. Jego syn, Akihito, zmienił wizerunek monarchy. Jako 125. cesarz Japonii zbliżył się do zwykłych ludzi, m.in. poprzez interakcje z osobami cierpiącymi ze względu na choroby i katastrofy, które nawiedzają Japonię. Jego syn i następca tronu, książę Naruhito wyraził niedawno nadzieję, że jako cesarz również będzie blisko Japończyków, będzie z nimi dzielił radości i smutki.

* * *

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: