Maria Butina skazana. Rosjanka miała infiltrować środowiska konserwatywne w USA

Rosjanka Maria Butina została skazana na 18 miesięcy więzienia, wcześniej przyznała się do zarzutu spiskowania przeciwko USA. Po odbyciu kary Butina zostanie deportowana do Rosji.
Zobacz wideo

Maria Butina przyjechała do Stanów Zjednoczonych w 2013 roku, studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie. Założyła organizację pod nazwą "Prawo do posiadania broni" i utrzymywała kontakty z wpływowym w kręgach republikańskich Narodowym Stowarzyszeniem Strzeleckim (NRA).

Według prokuratury miała za zadanie infiltrację organizacji konserwatywnych. W połowie ubiegłego roku została aresztowana pod zarzutem niezarejestrowanej działalności na rzecz Moskwy, który nie jest równoznaczny z zarzutem szpiegostwa. Prokuratura określała ją jako agentkę Rosji.

Butina poszła na współpracę z prokuraturą i przyznała się do części zarzutów. Podczas rozprawy przez sądem w Waszyngtonie przepraszała za swoje postępowanie i prosiła o łagodny wyrok.

Jej adwokaci wnioskowali uznanie okresu 9 miesięcy spędzonych w areszcie za wystarczająca karę. Sędzia nie zgodził się na to i wymierzył Butinie 18 miesięcy więzienia. Kobieta zostanie deportowana do Rosji za 9 miesięcy, czyli po odsiedzeniu pozostałej części wyroku.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: