Al Jazeera wyemitowała reportaż o Tadeuszu Rydzyku. "Jego władza polityczna jest oszałamiająca"

Arabska telewizja Al Jazeera wyemitowała reportaż o Radiu Maryja i ojcu Tadeuszu Rydzyku. Dziennikarze tłumaczą, na czym polega fenomen redemptorysty. Piszą, że dla niektórych Polaków jest on postacią kultową.
Zobacz wideo

"Spędziłem pierwsze 19 lat mojego życia w Polsce, a ta historia medialna zawsze była w tle, w dyskursie publicznym, w polityce, w Kościele katolickim - rodzaj fenomenu kulturowego" - takimi słowami rozpoczyna się reportaż Al Jazeery o Tadeuszu Rydzyku. Jego autorzy zauważają, że w Polsce niewielu jest ludzi tak znanych, jak założyciel Radia Maryja, a jednocześnie, że niewiele jest także osób, na temat których Polacy mają tak zróżnicowane opinie.

Fenomen ojca Tadeusza Rydzyka. Al Jazeera: "Dla wielu to postać kultowa"

Zdaniem autorów reportażu, który ukazał się w telewizji Al Jazeera, redemptorysta i twórca Radia Maryja postrzegany jest jako postać kultowa. Tadeusz Rydzyk ma mieć tysiące, a może i miliony wyznawców, którzy darzą go olbrzymim szacunkiem

"Wielu słuchaczom, zwłaszcza osobom starszym, szukających drogi we współczesnym świecie, oferuje schronienie, a w zamian chętnie zbiera od nich darowizny" - czytamy na stronie internetowej stacji Al Jazeera.

Autorzy reportażu zauważają także, że Tadeusz Rydzyk ma wielu przeciwników, którzy patrzą na niego z niechęcią, a czasem nawet z nienawiścią. Powodem nieufności wobec założyciela Radia Maryja ma być m.in.  fakt, że redemptorysta otrzymuje pieniądze nie tylko od swoich wiernych, ale również od wszystkich podatników. Powołując się na słowa Magdaleny Chrzczonowicz z OKO.press, autorzy reportażu piszą, że "od czasu, gdy obecny populistyczny, prawicowy rząd powrócił do władzy w 2015 r., dał Rydzykowi co najmniej 21 mln dolarów amerykańskich w postaci dotacji, kontraktów i darowizn”

Al Jazzera o Tadeuszu Rydzyku: "Władza polityczna, jaką dzierży, jest oszałamiająca"

Dziennikarze Al Jazeery zauważają, że władza polityczna, jaką Rydzyk dzierży w swoim "imperium medialnym", jest oszałamiająca, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę liczbę jego słuchaczy. Radia Maryja ma niski udział w rynku radiowym, na poziomie ok. 2 procent. Zaznaczają jednocześnie, że tym, co daje Rydzykowi taką władzę, jest religia. 

"Kościół katolicki pozostaje potężną siłą w Polsce. Przeważająca większość kraju to katolicy (choć liczba ta spada), a słuchacze Radia Maryja należą do najbardziej pobożnych" - piszą dziennikarze, tłumacząc, że Radio Maryja dla wielu jest przedłużeniem wiary, a treści, jakie przedstawia swoim słuchaczom, pozwala stworzyć silny i lojalny elektorat. 

"Jest dokładnie taki, jakim go zapamiętałem przed wyjazdem z Polski. Tylko silniejszy" - podsumował autor reportażu.

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie zgodził się na rozmowę z reporterami Al Jazeery. Jego przedstawiciele wyjaśnili, że o. Rydzyk rzadko wypowiada się dla mediów innych niż własne "ze względu na złe doświadczenia". Na prośbę o wywiad nie odpowiedział też żaden z prawicowych dziennikarzy, z którymi dziennikarze Al Jazeery próbowali się skontaktować.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: