Spotkanie Kim Dzong Una i Władimira Putina. Przywódcy uścisnęli sobie dłonie we Władywostoku

We Władywostoku w Rosji doszło do pierwszego oficjalnego spotkania lidera Korei Północnej Kim Dzong Una i prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy mają dotyczyć "dyplomatycznych sposobów rozwiązania problemu broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim".
Zobacz wideo

Północnokoreański lider Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin nad ranem czasu polskiego uścisnęli sobie dłonie podczas oficjalnej ceremonii powitania przed siedzibą Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego, położonego na wyspie w zatoce Ajaks.

Przywódcy udali się na rozmowy w cztery oczy, na które przewidziano około godziny. Potem rozmowy rosyjsko-koreańskie odbywać się będą w szerszym składzie. Według komunikatu Kremla, mają one dotyczyć "dyplomatycznych sposobów rozwiązania problemu broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim".

Nie przewiduje się podpisania żadnych oficjalnych dokumentów ani wspólnego oświadczenia polityków. Władimir Putin po rozmowach ma się spotkać z dziennikarzami rosyjskich mediów. Kim Dzong Un odleci do Pekinu na drugie międzynarodowe forum "Pasa i Szlaku".

Spotkanie Kim Dzong Una i Władimira Putina

Przywódca Korei Północnej przybył do Rosji w środę opancerzonym pociągiem. .

Spotkanie we Władywostoku jest pierwszą oficjalną rozmową Kim Dzong Una z Władimirem Putinem. Od czasu objęcia władzy w 2011 roku koreański przywódca kilka razy spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. Dwukrotnie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jednak żadne z tych spotkań nie doprowadziło do porozumienia w sprawie rezygnacji Korei Północnej z programu nuklearnego.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

"Świadkowie Putina"

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "Świadkowie Putina", dokładnie w 20 lat od momentu, gdy to on zaczął niepodzielnie rządzić na Kremlu. Witalij Manski w swoim filmie odtwarza, jak po epoce Jelcyna nastał czas autorytarnych rządów Putina, który w latach 1999-2000 skutecznie konsolidował dopiero co zdobytą władzę i jak dotąd jej nie oddał.

Zobacz wideo
Więcej o: