"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. MSZ Izraela reaguje. "Ubolewamy nad antysemickim incydentem"

MSZ Izraela wyraziło ubolewanie w związku z "sądem nad Judaszem" w Pruchniku. Jednocześnie resort odnotowuje "stanowczą reakcję" polskiego Kościoła i rządu na te wydarzenia.
Zobacz wideo

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zabrało głos ws. "sądu nad Judaszem" jaki odbył się w Pruchniku w tę Wielkanoc. W podkarpackiej miejscowości najpierw wywieszono kukłę Judasza, która wyglądem przypominała ortodoksyjnego Żyda, później kukłę ciągnięto ją po ziemi i obijano kijami - udział w "zabawie" brały także dzieci.

Na koniec kukłę podpalono i wrzucono do płynącej przez Pruchnik rzeki Mleczki. Wydarzenia w Pruchniku skrytykowała Konferencja Episkopatu Polski, Światowy Kongres Żydów, a także liczni komentatorzy i politycy.

MSZ Izraela o "sądzie nad Judaszem" w Pruchniku

Izraelskie MSZ wyraziło "ubolewanie" nad "sądem nad Judaszem" w Pruchniku. Pełne oświadczenie resortu upubliczniło w środę "Times of Israel":

Ubolewamy nad antysemickim incydentem we wsi Pruchnik podczas Wielkanocy, ale jesteśmy zbudowani stanowczą reakcją polskiego Kościoła, władz i wysokich urzędników polskiego rządu.

"Times of Israel" odnotowuje też, że polski Kościół potępił wydarzenia w Pruchniku, a sprawą zajęła się prokuratura w Jarosławiu.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed