Nie żyje były wielki książę Luksemburga - Jan. Zmarł w wieku 98 lat

Nie żyje były władca Luksemburga - wielki książę Jan. O śmierci poinformował jego syn i następca Henryk. Jan sprawował władzę przez 36 lat. Zmarł w wieku 98 lat.
Zobacz wideo

Jan urodził się w Luksemburgu jako pierwsze dziecko księcia Feliksa z Luksemburga i Charlotty, wielkiej księżnej Luksemburga. W czasie II wojny światowej jego rodzina musiała uciekać przed inwazją wojsk nazistowskich i szukać schronienia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jan studiował tam prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Lavala w Quebecu w Kanadzie. W latach 40-tych wrócił do Europy.

Nie żyje Jan - wielki książę Luksemburga. O jego śmierci poinformował jego następca

W 1942 r. przybył do Wielkiej Brytanii, aby odbyć szkolenie wojskowe. Przez krótki czas służył jako strażnik w Pałacu Buckingham, a następnie dołączył do wojsk brytyjskich. Po wojnie ożenił się z belgijską księżniczką Josephine Charlotte i miał pięcioro dzieci.

Jan został szóstym wielkim księciem Luksemburga, gdy jego matka Charlotte abdykowała w 1964 roku. Był głową państwa przez 36 lat. Wielki książę Luksemburga przygotowywał swojego najstarszego syna Henryka do przejęcia schedy i w 1998 roku przeniósł na niego większość swoich obowiązków. Jan abdykował na jego rzecz w 2000 roku. To właśnie wielki książę Luksemburga Henryk poinformował dziś o śmierci swojego ojca. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Uratuj z nami Arktykę, wpłacając datekUratuj z nami Arktykę, wpłacając datek Fot. greenpeace.pl

Więcej o: