Wybory na Ukrainie Zełenski triumfuje i prowokuje. Władimir Putin nie pogratulował nowemu prezydentowi

- Do wszystkich krajów postsowieckich: spójrzcie na nas - wszystko jest możliwe - to jedno z pierwszych zdań Wołodymyra Zełenskiego po wyborczym triumfie. Gratulacje dla nowego prezydenta Ukrainy spływają z kolejnych krajów. Za to prezydent Rosji milczy.
Zobacz wideo

- Moskwa z szacunkiem odnosi się do wyboru narodu ukraińskiego, tym bardziej, że wybór ten jest nadzwyczaj wyraźny. Jednocześnie prawomocność tych wyborów została postawiona pod znakiem zapytania, gdy nie zapewniono możliwości głosowania trzem milionom obywateli Ukrainy, którzy żyją w Federacji Rosyjskiej - powiedział rzecznik Kremla.

Dmitrij  Pieskow dodał, że "przedwczesne jest mówienie o gratulacjach prezydenta Putina" dla zwycięzcy ukraińskich wyborów, podobnie jak kwestia "możliwości wspólnej pracy".

Po poprzednich wyborach, które wygrał Petro Poroszenko, Rosja nie wystosowała oficjalnych gratulacji. Inaczej było w przypadku prorosyjskiego Wiktora Janukowicza. Ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył mu gratulacje po dwóch dniach.

Cały świat gratuluje Zełenskiemu

Do tej pory gratulacje Zełenskiemu po wygranej w drugiej turze wyborów złożyli inni światowi przywódcy, nie tylko krajów zachodnich, ale i państw poradzieckich, w tym Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu. Gratulacje prezydentowi-elektowi przekazał również Andrzej Duda.

Z kolei Donald Trump nie tylko pogratulował Zełenskiemu zwycięstwa, ale również odbył z nim rozmowę telefoniczną. Według oficjalnego komunikatu prezydent USA uznał wybory na Ukrainie za ważny moment w historii tego kraju i zwrócił uwagę, że odbyły się w sposób pokojowy i demokratyczny. Trump zapowiedział współpracę z prezydentem-elektem przy wzmacnianiu demokracji, powiększaniu dobrobytu i walce z korupcją. Podkreślił poparcie USA dla integralności terytorialnej Ukrainy. 

***
Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: