Światowy Kongres Żydów potępia sąd nad Judaszem w Pruchniku. "Jaka byłaby reakcja Jana Pawła II?"

Światowy Kongres Żydów reaguje na wydarzenia w polskim Pruchniku. W Wielki Piątek powieszono tam kukłę Judasza. Sąd nad Judaszem to też m.in. bicie kukły pałkami przez dzieci.

Powieszenie i spalenie kukły Judasza, wystylizowanej na "stereotypowego Żyda", Światowy Kongres Żydów nazywa manifestacją antysemityzmu. Po tym, jak zdjęcia z tzw. sądu nad Judaszem trafiły do mediów, WJC wydało oświadczenie. 

"Żydzi są głęboko zaniepokojeni tym upiornym odrodzeniem się średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień" - czytamy w oświadczeniu szefa kongresu, Roberta Singera. 

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. "Plama na dobrym imieniu Polski"

"Możemy się tylko zastanawiać, jak Jan Paweł II, który uczył w swojej ojczyźnie i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, zareagowałby na to rażące odrzucenie swojego nauczania" - podkreślił Singer. Wyraził też nadzieję, że "Kościół i inne instytucje" zrobią wszystko, by przezwyciężyć te uprzedzenia, które są "plamą na dobrym imieniu Polski".

Sąd nad Judaszem odbył się w Pruchniku w Wielki Piątek. Brały w nim udział także dzieci. Wiadomość o tych wydarzeniach w Izraelu spotkała się z krytyką.

Zobacz wideo

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: