Wybory na Ukrainie. Zełenski wygrywa w exit poll, ponad 70 proc. Poroszenko uznaje przegraną

Miażdżąca wygrana Wołodymyra Zełenskiego w II turze wyborów - sondaże exit poll dają mu blisko 73 proc. głosów. Petro Poroszenko już uznał porażkę w wyborach, zamierza pogratulować zwycięzcy.
Zobacz wideo

72,7 proc. dla komika Wołodymyra Zełenskiego, a 27,3 proc. dla prezydenta Petra Poroszenki - to wyniki sondażu exit poll opublikowanych przez telewizje 112 i TSN na Ukrainie w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich.

W "Narodowym exit poll 2019" z drugiej tury wyborów wyniki są bardzo podobne: 73,2 proc. dla Zełenskiego, a 25,3 proc. dla Poroszenki. To jeszcze niepełne wyniki exit poll - obejmują tylko odpowiedzi ankietowanych oddane do godziny 18 czasu ukraińskiego, czyli na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych.

Po godz. 21 czasu polskiego pojawiły się pełne wyniki sondażowe z "Narodowego exit poll", uwzględniające wszystkie odpowiedzi do zamknięcia lokali wyborczych. 73 proc. ankietowanych wskazało Zełenskiego, 25,5 proc. - Poroszenkę, natomiast 1,5 proc. zadeklarowało, że oddało głos nieważny.

Wybory na Ukrainie. Poroszenko uznaje przegraną

Tak miażdżąca wygrana w sondażach exit poll oznacza już tylko jedno - Wołodymyr Zełenski zostanie nowym prezydentem Ukrainy, przy różnicy prawie 50 punktów procentowych, niewiele się zmieni.

Porażkę w wyborach uznał już nawet sam Petro Poroszenko, który zapowiedział, że zadzwoni do Zełenskiego, by pogratulować mu zwycięstwa. Jednocześnie zapewnia, że nie odejdzie z polityki.

W przyszłym miesiącu opuszczę urząd prezydenta, tak zdecydowała większość Ukraińców i ja dostrzegam tę decyzję. (...) Wybory na Ukrainie przebiegały uczciwie, były przejrzyste, zgodne z europejskimi normami

- mówił w swoim sztabie wyborczym Poroszenko. Wskazał też, że "wszystko będzie dobrze" i Ukraina na pewno odniesie sukces, co jest wspólnym zadaniem zarówno władzy, jak i opozycji.

Wybory na Ukrainie. Zełenski prezydentem elektem

Z kolei w sztabie Zełenskiego, co widać na licznych zdjęciach, wyniki exit poll przyniosły wybuch radości. Prezydent elekt (choć jeszcze nieoficjalnie), zapewnił Ukraińców, że nigdy ich nie zawiedzie.

Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy na mnie głosowali. Dziękuję też rodakom, którzy wybrali inaczej. Dziękuję wszystkim, nieważne gdzie jesteście. Obiecuję, że nigdy was nie zawiodę

- obwieścił Zełenski, cytowany przez radio "Echo".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: