Pożar Notre Dame. Straż: Nadal istnieje ryzyko, że mury katedry runą. Trwa "odciążanie" ścian

Nadal istnieje zagrożenie, że runą mury katedry Notre Dame - poinformował rzecznik paryskiej straży pożarnej. Z świątyni będą usuwane rusztowania i posągi, ponieważ obciążają ściany, których nie utrzymuje już konstrukcja dachowa.
Zobacz wideo

Rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus poinformował, że mury katedry Notre Dame wprawdzie stoją, ale części ścian grozi zawalenie. Chodzi o górne fragmenty ścian nawy poprzecznej, których nie utrzymuje już konstrukcja dachowa.

Plus wyjaśnił, że nadal istnieje "zagrożenie", że ściany szczytowe i podpierające mogą się zawalić, ponieważ są na nich umieszczone ciężkie kamienne posągi. - Dach nie trzyma już ścian szczytowych, muszą trzymać się same - powiedział i dodał, że posągi zostaną usunięte, by zmniejszyć ciężar ścian. Usunięte muszą zostać też rusztowania, które wzniesiono do remontu dachu i iglicy. Konstrukcja jest zbyt ciężka i "bardzo zdeformowana".

Katedra nadal jest sprawdzana kawałek po kawałku przez strażaków i ekspertów, by określić szkody, jakich doznała struktura i ocenić, co należy zdemontować, by się nie zawaliła.

Notre Dame. Dzwony w godzinę wybuchu pożaru

W całej Francji dzwony katedr odezwały się w godzinę wybuchu pożaru w Notre-Dame. Ich dźwięk w wyrazie solidarności z Paryżem rozległ się punktualnie o 18:50. O tej godzinie w poniedziałek pojawił się ogień w 850-letniej paryskiej katedrze. Płomienie szybko się rozprzestrzeniły i, mimo wysiłków strażaków, runęła iglica kościoła, a następnie dach.

Dzwon odezwał się dziś m.in w bazylice Notre-Dame de la Garde w Marsylii. Episkopat Francji zapowiedział wcześniej w oświadczeniu na Twitterze, że bić będą dzwony wszystkich francuskich katedr. W ten sposób Kościół chce wyrazić ból po tragedii w Paryżu. Na znak solidarności z Paryżem dzisiaj o godzinie 18:50 odezwały się także dzwony we wszystkich katedrach w Polsce.

Odbudowa symbolu Paryża

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Na rekonstrukcję katedralnej iglicy rząd francuski rozpisze międzynarodowy konkurs. Z całego świata do Paryża płyną deklaracje pomocy w odbudowie i renowacji katedry Notre-Dame. Wśród oferujących pomoc jest także Watykan.

Z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre-Dame w Paryżu zwrócił się arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wsparcie ma zostać przekazane za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska. Dobrowolnych wpłat na rzecz odbudowy katedry Notre-Dame można dokonywać na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT).

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków.

Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej - od 1 grudnia 2018 roku - znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Zobacz wideo
Więcej o: