Pożar katedry Notre Dame. Jest nagranie z wnętrza świątyni. Zachowały się m.in. ławki i żyrandole

Do sieci trafiło nagranie z wnętrza paryskiej katedry Notre Dame. Na filmie widać, że pożar, który wybuchł w poniedziałek, nie sięgnął m.in. ławek, figur i żyrandoli. Szacuje się, że odbudowa świątyni może potrwać nawet kilkanaście lat.
Zobacz wideo

Nagranie z wnętrza katedry Notre Dame w Paryżu udostępnił w sieci muzyk Jean-Philippe Le Trévou. Kilkudziesięciosekundowy film pokazuje leżące na posadzce spalone belki, popiół i gruzy. Widać jednak, że ogień nie objął m.in. ławek, figur i żyrandoli.

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godz. 19. Objął cały dach, wnętrze oraz jedną z wież. Iglica katedry, jeden z symboli Paryża, runęła, zawaliła się też część sklepień. Podczas akcji gaszenia, w której uczestniczyło 400 funkcjonariuszy, jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami.

Pożar katedry Notre Dame. Planowana odbudowa świątyni

We Francji pojawiły się kontrowersje dotyczące terminu odbudowy katedry Notre Dame. Prezydent Francji Emmanuel Macron jest przekonany, że zniszczony pożarem zabytek uda się zrekonstruować w ciągu pięciu lat. Na ten cel zebrano już 800 milionów euro.

Tymczasem wielu ekspertów patrzy na tę sprawę bardziej sceptycznie. Ich zdaniem prace zajmą znacznie więcej czasu, nawet kilkanaście lat. Jedną z przyczyn jest brak rzemieślników - specjalistów od drewna, ołowiu, szkła czy kamienia, i to tak trudnego w obróbce, jakim jest piaskowiec.

Także odbudowa części drewnianego sklepienia zniszczonego przez palącą się iglicę, która spadając wyrwała potężną dziurę w dachu, stwarza wiele problemów. Według ekspertów cudem jest to, że mimo wielkiej temperatury ocalały organy, jedne z największych na świecie, a także miedziany kogut ze spalonej iglicy, w którym znajdować się mają relikwie świętej Genowefy - patronki Paryża i świętego Dionizego, pierwszego biskupa Paryża i patrona Francji. Koguta znaleziono we wnętrzu katedry. Z pożogi ocalały również fragmenty korony cierniowej.

Zobacz wideo
Więcej o: