Libia. Generał Haftar ostrzelał Trypolis. Zginęły cztery osoby. Dalsza eskalacja konfliktu

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 20 zostało rannych w wyniku ostrzału rakietowego w stolicy Libii, Trypolisie. Południowa dzielnica stolicy, Abu Salim, została ostrzelana we wtorek wieczorem - informuje agencja Reuters.
Zobacz wideo

Libia pogrążona jest w chaosie od czasu obalenia rządów Muammara Kaddafiego w 2011 r. Trzy lata później została podzielona na konkurencyjne administracje zachodnią i wschodnią. Nad jedną z nich władzę sprawuje uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w Trypolisie, nad drugą - rząd samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej w Bengazi, którego liderem ogłosił się generał Chalif Haftar.

Konflikt wewnętrzny w Libii. W dwa tygodnie zginęło blisko 200 osób

4 kwietnia rozpoczęła się ofensywa generała Chalify Haftara na stolicę Libii,Trypolis. Od tamtej pory zginęły co najmniej 174 osoby, a 758 zostało rannych - informuje Al-Dżazira, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia. Biuro do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ poinformowało, że w wyniku walk w stolicy Libii swoje domy musiało opuścić 18 tysięcy osób.

Blisko dwa tygodnie po pierwszym ataku Libijska Armia Narodowa zatrzymała się na południowych obrzeżach Trypolisu. Ostrzelana wczoraj dzielnica stolicy leży na północ od sił lojalnych wobec rządu Trypolisu, chcących powstrzymać oddziały LNA nadciągające z południa. Dzielnica ta znajduje się w pobliżu drogi do starego lotniska w południowym Trypolisie, która od czasu rozpoczęcia walk kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk. 

Eskalacja konfliktu w Libii. Kolejna fala migracji do Europy?

Siły sprzymierzone z Trypolisem oskarżyły LNA o wystrzelenie rakiet na tereny mieszkalne. LNA wydała oświadczenie, twierdząc, że nie ma nic wspólnego z ostrzałem i oskarżyła o to rząd z Trypolisu. Haftar cieszy się poparciem Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, które uważają go człowieka przywracającego stabilność w regionie i walczącego z islamistycznymi bojownikami. Raporty ONZ mówią, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt dostarczyły Haftarowi broń i samoloty, dając mu przewagę powietrzną nad siłami rządu w Trypolisie - informuje agencja Reuters. Z doniesień agencji wynika, że eskalacja konfliktu w Libii grozi zakłóceniem przepływów ropy oraz wznieceniem migracji przez Morze Śródziemne do Europy. Arabska stacja Al-Dżazira informuje z kolei, że w wyniku rosnącego napięcia w Libii wielu migrantów z tego kraju ruszyło w stronę sąsiadującego z Libią Nigeru. 

Więcej o: