Pożar katedry Notre Dame. Emmanuel Macron zapowiada odbudowę w 5 lat. Ma być "jeszcze piękniejsza"

Prezydent Francji zabrał głos ws. pożaru katedry Notre Dame. Emmanuel Macron zapewnił rodaków, że świątynię uda się odbudować w ciągu pięciu lat.
Zobacz wideo

Po pożarze katedry Notre Dame prezydent Francji Emmanuel Macron od razu zapowiadał odbudowę świątyni i zbiórkę pieniędzy na ten cel. We wtorek pisaliśmy na Gazeta.pl, że zebrano już blisko 700 milionów euro.

Tego samego dnia, wieczorem, Emmanuel Macron wygłosił orędzie do narodu, w którym oznajmił, że oczekuje odbudowania katedry Notre Dame w ciągu pięciu lat.

Odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniejszą i mam nadzieję, że uda się to zrobić w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić, zmobilizujemy się

- zadeklarował prezydent Francji.

Pożar katedry Notre Dame

Macron dodał, że "jest wiele do odbudowania", podziękował również policji i strażakom biorącym udział w akcji przy katedrze, a także donatorom, którzy zadeklarowali wpłacenie pieniędzy na odbudowę Notre Dame.

Świątynia zaczęła się palić w poniedziałek przed 19:00. Spłonął fragment dachu, przewróciła się iglica. Francuskie władze zapewniają, że konstrukcja katedry jest stabilna, ocalała też większość znajdujących się w niej dzieł sztuki. Według ekspertów, na skutek pożaru ucierpiało kilka procent zabytków.

Więcej o: