Pożar katedry Notre Dame. Zebrano już 700 milionów euro na odbudowę. Ocalały słynne organy

Pożar katedry Notre Dame nie zniszczył tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Według ekspertów ocalała większość zabytków, m.in. słynne organy. Jak na razie zebrano też około 700 milionów euro na odbudowę świątyni po pożarze.
Zobacz wideo

Jak wynika z najnowszych informacji płynących z Paryża, ocalała większość dzieł, które były w katedrze Notre Dame w Paryżu. Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni, udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki.

Posługując się specjalnym robotem, uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł. Ocalały też m.in. słynne organy znajdujące się między wieżami. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą. Ocalone dzieła sztuki mają być przeniesione czasowo do Luwru.

Pożar katedry Notre Dame. Trwa ustalanie przyczyn

Katedra zaczęła się palić we wtorek około 19:00. Spłonął fragment dachu, przewróciła się część iglicy.

Trwają badania stanu konstrukcji, ponieważ istnieją podejrzenia, że piaskowiec z którego jest zbudowana katedra, bardzo ucierpiał w wyniku wysokiej temperatury spowodowanej pożarem, a następnie wody użytej do gaszenia ognia.

Według prokuratury prowadzącej dochodzenie przyczyną tragedii było, według wstępnych ustaleń,  nieumyślne spowodowanie pożaru w trakcie prac remontowych.

Zbiórka na odbudowę katedry Notre Dame. Ponad 700 milionów euro

Tymczasem po pożarze katedry Notre Dame z Francji i całego świata płyną pieniądze na odbudowę świątyni. Jak wylicza "Le Parisien", dotąd zadeklarowano około 700 milionów euro na ten cel.

Koncern Kering, grupujący między innymi firmy Yves Saint Laurent i Gucci, zadeklarował, że wpłaci na ten cel 100 milionów euro. Inny koncern produkujący towary luksusowe LMVH wraz z rodziną właściciela zobowiązał się do kwoty 200 milionów euro.

Podobną kwotę przeznaczy koncern L'Oreal wraz z rodziną właścicieli, a 100 milionów - koncern naftowy Total. Linie Air France zapowiedziały darmowe przeloty dla ekspertów na przylot do Francji, aby pomóc w odbudowie.

Paryski ratusz zobowiązał się do wpłaty 50 milionów euro, banki - 29 milionów euro, 10 milionów na remont popłynie z regioni Ile-de-France. Bouygues wyśle 10 milionów, podobnie miliarder Marc Ladreit de Lacharriere.

Zobacz wideo
Więcej o: