Donald Tusk z apelem po pożarze katedry Notre Dame. "Wzywam 28 państw UE do odbudowy"

Po pożarze katedry Notre Dame szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do 28 państw członkowskich Unii Europejskiej o pomoc we wspólnej odbudowie świątyni.
Zobacz wideo

Dzień po pożarze katedry Notre Dame szef Rady Europejskiej Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym wyraził solidarność z Francuzami i zaapelował do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej o wspólną odbudowę świątyni. Powołał się na przykład Gdańska, który podczas II wojny  światowej został zniszczony w 90 procentach, ale udało się go odbudować.

"Chciałbym przekazać wyrazy współczucia i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, który w 90 procentach został zniszczony i spalony, a następnie odbudowany. Wy również odbudujecie swoją katedrę! Ze Strasburga, francuskiej stolicy Unii Europejskiej, wzywam wszystkie 28 państw Unii Europejskiej do uczestnictwa w tym zadaniu" - napisał Tusk na Twitterze.

Szef Rady Europejskiej solidaryzował się z Francuzami już w poniedziałek, po pierwszych doniesieniach o pożarze świątyni. "Katedra Notre Dame w Paryżu to katedra Notre Dame całej Europy. Jesteśmy wszyscy z mieszkańcami Paryża" - napisał wówczas.

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Strażacy gasili ogień do 4 nad ranem, obecnie trwa szacowanie strat. Jak podają francuskie media -  m.in. dziennik "Le Figaro" - prokuratura w Paryżu wszczęła już śledztwo w związku z pożarem katedry.

Czytaj więcej na ten temat:

Pożar Katedry Notre Dame. Nagrania z zawalenia 93-metrowej iglicy i akcji gaśniczej

Katedra Notre Dame. Korona cierniowa została uratowana przez strażaków 

Emmanuel Macron: Katedra zostanie odbudowana. Rozpoczyna się zbiórka pieniędzy

Katedra Notre Dame po pożarze. Zabytkowe witraże, organy i relikwie. Co udało się ocalić?

Więcej o: