Pożar w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Świątynia płonęła w tym samym czasie, co katedra Notre Dame

W czasie, gdy płomienie pustoszyły katedrę Notre Dame w Paryżu, wybuchł pożar w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. W pożarze nie ucierpiał żaden człowiek. Możliwe, że ogień zaprószyły bawiące się w świątyni dzieci.
Zobacz wideo

Nagrania i zdjęcia, które opublikowano w mediach społecznościowych, pokazują dym i ogień wyłaniające się z dachu budynku znanego jako Pokój Modlitwy Marwani lub Stajnie Salomona. Pożar w meczecie Al-Aksa, jednym z najświętszych miejsc dla wyznawców islamu, wybuchł mniej więcej w tym samym czasie, co znacznie większy pożar w katedrze Notre Dame.

Pożar meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Ogień mogły zaprószyć dzieci

Lokalne media poinformowały, że straż pożarna zdołała sprawnie opanować pożar. Obszar wokół meczetu Al-Aksa w Jerozolimie jest obecnie zamknięty, a służby badają przyczynę pożaru. Wewnątrz meczetu nie odnotowano żadnych poważnych uszkodzeń. Nie ma też żadnych rannych. Szejk Azzam al-Khatib, dyrektor generalny Departamentu Spraw Meczetów w Jerozolimie, powiedział jordańskiej stacji Al-Mamlaka TV, że pożar wybuchł na dziedzińcu, a wstępne informacje sugerują, że ogień mógł zostać zaprószony przez dzieci bawiące się w okolicy - pisze "Newsweek"

Izraelska policja wszczęła śledztwo w sprawie incydentu i przesłuchała strażnika, który miał być na służbie w czasie wypadku - informuje portal The New Arab. Mężczyzna miał poinformować śledczych, że do zdarzenia mogło dość w trakcie krótkiej przerwy podczas zmiany strażników między godziną 19:15 a 19:30. 

Pożar meczetu Al-Aksa w Jerozolimie - jednego z najświętszych miejsc dla wyznawców islamu

Meczet Al-Aksa to jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie (uznawana jest przez muzułmanów za trzecie najważniejsze święte miejsce po Mekce i Medynie). Znajduje się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym, które jest istotnym miejscem zarówno dla wyznawców judaizmu, jak i islamu. Został zbudowany w latach 660–691 n.e. na pamiątkę nocnej podróży proroka Mahometa do Tronu Bożego. Świątynia ta mieści do 30 000 wiernych.

Więcej o: