Francja. Katedra Notre Dame. Korona cierniowa została uratowana przez strażaków

Pożar katedry Notre Dame. Mer Paryża Anne Hidalgo podziękowała za pośrednictwem Twittera strażakom, policjantom i wszystkim funkcjonariuszom, którzy przyczynili się do uratowania zabytków, w tym najsłynniejszej relikwii - korony cierniowej.
Zobacz wideo

Jak poinformowała Anne Hidalgo z płonącej katedry udało się wynieść cenne relikwie takie jak tunikę świętego Luisa czy koronę cierniową. Według dziennikarza "Paris Match" Nicolasa Delesalle wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane, a ogień nie przedostał się do skarbca katedry. Dzięki temu nie ucierpiały najważniejsze dla katolików relikwie: korona cierniowa, fragment krzyża Chrystusa czy gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu - ocalała jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii korona cierniowa

Korona cierniowa jest jednym z symboli męczeńskiej śmierci Jezusa. Jako relikwia przechowywana jest w katedrze Notre Dame od 1806 roku i od tamtego czasu pozostawała pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej. Na co dzień strzeżona była przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. Korona udostępniana była wiernym w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz w piątek Wielkiego Postu. Jest jedną z najważniejszych dla chrześcijan relikwii oraz jedną z niewielu, które znajdują się poza Włochami.

Relikwie korony znajdują się w obręczy o średnicy około 21 centymetrów. Korona cierniowa została założona Jezusowi na głowę po tym, jak został skazany na ubiczowanie. Według jednej z teorii korona została zabrana przez ucznia Chrystusa, co było złamaniem żydowskiego prawa pochówku. Zgodnie z nim ze skazanym na śmierć człowiekiem należało pochować wszystkie przedmioty, które miały styczność z jego krwią.

W poniedziałek po godzinie 19 w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzony został dach oraz iglica ponad 850-letniej świątyni. Główna struktura świątyni oraz dwie wieże są już zabezpieczone.

Więcej o: