Emmanuel Macron: Katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Rozpoczyna się zbiórka pieniędzy

Pożar katedry Notre Dame udało się opanować. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry oraz zbiórkę pieniędzy we Francji oraz poza jej granicami. Media informują o pierwszych, hojnych darczyńcach.
Zobacz wideo

"Będziemy odbudowywać katedrę Notre Dame. Wszyscy razem. To część naszego francuskiego przeznaczenia. Zobowiązuję się do tego: od jutra zostanie uruchomiona subskrypcja w kraju, podobnie jak daleko poza naszymi granicami" - napisał na Twitterze prezydent Francji, zapowiadając odbudowę światowej klasy zabytku. 

Emmanuel Macron: Katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Pomoc w rekonstrukcji zapowiada UNESCO

Francuska Fondation du patrimoine, która zajmuje się ochroną i promowaniem dziedzictwa narodowego, poinformowała, że uruchomiła narodową zbiórkę na odbudowę katedry Notre Dame.

Podobne zbiórki prowadzone są także na platformie crowdfundingowej Go Fund Me. Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego również utworzyło stronę, dzięki której można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO. 

Wiadomo także, że do zbiórki pieniędzy na odbudowę gotyckiej katedry przyłączy się rodzina Pinault, uważana za najbogatszą w kręgach francuskiego biznesu. Jej członkowie ogłosili, że przeznaczą 100 mln euro na odbudowę kościoła.

Pożar katedry Notre Dame. Strażacy pozostają w pogotowiu

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł przed godziną 19.00 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej sięgająca 93 metrów iglica zawaliła się. Podczas akcji gaszenia  świątyni został ranny jeden ze strażaków, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków. Strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Służby ratownicze będą nadal dogaszają niewielkie ogniska, ochładzają wodą gorące miejsca i sprawdzają, czy nie pojawia się tam ogień.

Więcej o: