Katedra Notre Dame po pożarze. Zabytkowe witraże, organy i relikwie. Co udało się ocalić?

Pożar katedry Notre Dame został ugaszony, teraz trwa szacowanie strat i zniszczeń. Zanim zabytkowa katedra zajęła się ogniem, udało się z niej uratować niektóre cenne dzieła sztuki i relikwie. Stopieniu uległa jednak część witraży, które są jednym z głównych symboli Notre Dame. Co z losem pozostałych zabytków?
Zobacz wideo

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Po ugaszeniu pożaru francuska Fondation du patrimoine poinformowała, że uruchomiła narodową zbiórkę na jej odbudowę. Podczas pożaru światowe media obiegły dramatyczne zdjęcia stojącej w ogniu katedry - na filmach uwieczniono między innymi moment, w którym runęła zabytkowa iglica, jeden z symboli Notre Dame. Zawalił się także dach. Z najnowszych informacji wynika, że stan katedry jest stosunkowo dobry, a struktura i fasada budowli zostały ocalone. Udało się uniknąć zawalenia się świątyni - o takim ryzyku jeszcze wieczorem mówili strażacy i władze Francji.

Czytaj więcej:

Pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry. Jest w niezłym stanie

Notre Dame. Skarbiec z relikwiami ocalał, niektóre witraże się stopiły

Jakie zabytki udało się ocalić przed ogniem? Rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet poinformował, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami został ocalony. Znajdowały się tam między innymi jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii - korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne. 

Jak poinformował rektor katedry, nie udało się jednak w porę zdjąć ze ścian katedry niektórych dzieł sztuki i obrazów. Na razie nie wiadomo dokładnie, które z nich uległy zniszczeniu. Przypomnijmy, że w jednej z kaplic świątyni znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. "Guardian" podaje, że częściowo spłonęły także zabytkowe freski oraz trzy witraże w kształcie rozet z XIII wieku, jeden z symboli Notre Dame.

Jak informowały media, podczas pożaru jeden z zabytkowych witraży eksplodował.

W katedrze Notre Dame znajdują się też zabytkowe organy. Ich los nie jest na razie znany. Jak podaje BBC, przed ogniem udało się za to uratować oba zabytkowe dzwony znajdujące się w dwóch słynnych, kamiennych wieżach Notre Dame.

Stan wielu zabytkowych przedmiotów z wnętrza Notre Dame wciąż nie jest znany - o ich losie będziemy informować. Choć katedra została już wstępnie ugaszona, strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. 

Więcej o: