Katedra Notre Dame ugaszona. Na szczęście wnętrze świątyni jest w dobrym stanie

Strażacy dogaszają pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Na szczęście zdjęcia pokazują niemal nienaruszone wnętrze. Przyczyny pożaru są wciąż nieznane.
Zobacz wideo

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Ogień strawił dach 850-letniej świątyni. Zawaliła się też iglica katedry. Na szczęście, jak podała paryska straż pożarna, główna struktura świątyni i jej dwie wieże zostały uratowane.

Jeszcze w nocy Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że najgorsze już minęło, ale bitwa nie została jeszcze wygrana i wezwał do brania udziału w zbiórce na odbudowę Notre Dame. Francuski miliarder François-Henri Pinault już przekazał na odbudowę katedry 100 mln euro

Jedyną osobą, która ucierpiała był strażak, który został ciężko ranny podczas akcji ratowniczej. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem. Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont.

Katedra Notre Dame

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana.

Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame", a później filmowi animowanemu Disneya. 

Więcej o: