Arcybiskup Stanisław Gądecki: Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame

"Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie"- napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni. 
Zobacz wideo

"Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony" - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki. 

Pożar katedry Notre Dame. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Paryżanie modlą się przed katedrą Notre Dame

W Paryżu wierni modlą się przed płonącą katedrą Notre Dame. Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach i filmach widać młode osoby odmawiające różaniec i śpiewające modlitwy. 

Na znak solidarności z wiernymi ze stolicy w Rouen, decyzją tamtejszego ordynariusza, arcybiskupa  Dominique'a Lebruna o godzinie 21:00 odezwały się dzwony. W tym właśnie czasie w Paryżu zawaliła się iglica, a po niej cały dach katedry Notre-Dame. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że wraz z pożarem katedry Notre-Dame w Paryżu zniszczeniu uległa część nas. 

Arcybiskup Reims zauważył, że świątynia ta jest dla wszystkich jego rodaków symbolem kraju oraz miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. "Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie" - zauważył duchowny. Dodał, że dużo myśli o diecezji paryskiej. "Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch" - dodał arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort.

Do wspólnej modlitwy wezwał arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Na Twitterze, zwrócił się do paryskich duchownych. "Strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglicę strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy" - napisał arcybiskup Michel Aupetit.

Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo napisała na swoim profilu, że brakuje jej słów, by wyrazić ból, jaki odczuwa patrząc na katedrę Notre-Dame niszczoną przez płomienie. Dodała, że ,,dziś wieczorem wszyscy paryżanie i Francuzi opłakują ten symbol naszej wspólnej historii". Zapewniła, że ze swojej dewizy "Fluctuat nec mergitur [Rzuca nim fala, lecz nie tonie - red.]" władze stolicy Francji zaczerpną siłę, by się podnieść po tej tragedii.  

Czytaj więcej: Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gaszą ognia z góry? Mają powód

Pożar katedry Notre Dame. Komunikat Watykanu

Stolica Apostolska wyraziła swoją bliskość z francuskimi katolikami i mieszkańcami Paryża w związku z pożarem katedry Notre Dame. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało komunikat w tej sprawie.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti napisał, że Stolica Apostolska z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Zapewniamy o swoich modlitwach Francuzów, Paryżan i strażaków, którzy stawiają czoło tej dramatycznej sytuacji.

Przyczyna pożaru w Notre Dame

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w katedrze Notre-Dame, szybko się rozprzestrzenił i objął dach gotyckiej świątyni. Strawił go niemal całkowicie. Zawaliła się też iglica.  

Nadal nie są znane dokładne przyczyny wybuchu pożaru. Strażacy wiążą je z trwającymi w świątyni pracami renowacyjnymi. Zostało uruchomione śledztwo w tej sprawie. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo.

Na miejsce przyjechali prezydent i premier Francji: Emmanuel Macron i Edouard Philippe. Wcześniej szef państwa napisał na Twitterze, że ogrania go smutek, gdy widzi, jak "płonie część nas samych". 

Katedra Norte Dame - 30 tysięcy turystów dziennie

Arcydzieło sztuki gotyckiej, paryską katedrę Notre Dame, którą budowano w latach 1163-1345, odwiedza rocznie 12-14 milionów turystów. Dziennie to około 30 tysięcy osób.

W Katedrze jest 29 kaplic, w jednej z nich- od 1 grudnia 2018 roku, znajduje się kopia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II. 

Zobacz wideo
Więcej o: