Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gasili ognia z góry? To mogłoby być niebezpieczne

Katedra Notre Dame w Paryżu nadal płonie. Wiele osób zastanawia się, dlaczego strażacy nie próbują ugasić ognia zrzucając wodę z góry. Okazuje się, że mogłoby to być bardzo niebezpieczne dla świątyni.
Zobacz wideo

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach.

Czytaj naszą relację na żywo.

Pożar Notre Dame. Dlaczego nie gaszą go z góry?

Strażacy walczą z ogniem w katedrze Notre Dame i - jak informował prezydent Emmanuel Macron - dogaszanie potrwa nawet kilka dni. Podczas akcji aż 400 strażaków próbowało ocalić to, co znajduje się w środku - dzieła sztuki i inne cenne przedmioty. Rzecznik katedry podawał, że wszystkie drewniane elementy stanęły w ogniu i możliwe, że zostaną doszczętnie zniszczone. Ostatecznie jednak - jak widać na ostatnich zdjęciach - wnętrze nie spłonęło.

- Nie jesteśmy pewni, czy uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Jeśli płonące konstrukcje się zawalą, możemy sobie tylko wyobrazić skalę strat - mówi jeden ze strażaków pracujących na miejscu w rozmowie ze stacją BFM. Na szczęście sprawna akcja strażaków zahamowała rozprzestrzenianie się pożaru i udało ocalić się strukturę katedry.

Od polityków i innych ważnych osobistości z całego świata płyną słowa wsparcia i zaniepokojenia. Wśród nich znalazł się również Donald Trump, który poradził Francuzom działać szybko i ugasić ogień zrzucając na niego wodę z samolotów. Prezydent USA nie jest oczywiście jedyną osobą, która zastanawia się dlaczego francuskie służby nie gaszą pożaru katedry Notre Dame z samolotu? Okazuje się jednak, że to bardzo zły pomysł. 

Francuskie służby ratunkowe robiły wszystko, co mogły, aby opanować pożar w Notre Dame, ale zrzucenie wody z samolotów - jak sugerował choćby prezydent USA Donald Trump - nie byłoby dobrym pomysłem. Francuska Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Cywilnego tłumaczyła, że to metoda, której nie można wykorzystać, ponieważ cała konstrukcja paryskiej katedry mogłaby się wtedy zawalić. Dodano, że "to bardzo trudny pożar".

Przyczyna pożaru w Notre Dame

Powód pożaru w Notre Dame w Paryżu nie jest jeszcze oficjalnie znany. Mówi się jednak, że ogień pojawił się w pochodzącej z XIII wieku części budynku, która właśnie przechodziła remont. Chodziło o naprawę, zawalonej już podczas pożaru, iglicy oraz renowację znajdującego się na niej ołowiu. Remont miał kosztować 6 milionów euro. 

Paryska prokuratura natychmiast zareagowała na wieść o pożarze. Zaledwie godzinę po jego wybuchu wszczęto śledztwo, które ma wyjaśnić jego przyczynę. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo.

Czytaj więcej: Paryż. Płonie katedra Notre Dame. Juncker: Cóż to za smutny spektakl. Cóż za smutek

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Zobacz wideo
Więcej o: