Pożar katedry Notre Dame. Prezydent Andrzej Duda: Katastrofa dla światowej kultury i sztuki

W Paryżu płonie katedra Notre Dame, runęła iglica i część dachu. Ze świata w kierunku Francuzów płyną wyrazy współczucia, złożyli je też polski prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Strażacy walczą, by uratować 800-letnią katedrę Notre Dame. Pożar, który wybuchł w poniedziałek przed godziną 19:00, strawił iglicę budynku i większą część dachu. Pożar to szok nie tylko dla Francuzów.

Francja. Płonie katedra Notre Dame

W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich...

- napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał:

Katedra Notre Dame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii. To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie. Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją...

Wcześniej podobne wpisy umieścili m.in. Angel Merkel, Jean-Claude Juncker i Donald Tusk.

Zobacz też: Paryż. Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w XIII-wiecznej części budynku, całe wnętrze w płomieniach

Nie wiadomo, co było powodem pożaru, być może był on związany z prowadzonymi pracami remontowymi. Podczas trwania akcji przedstawiciele straży obawiali się, że nie uda się uratować katedry przed zawaleniem. Ostatecznie udało się ocalić strukturę Notre Dame. 

Zobacz wideo
Więcej o: