Paryż. Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w XIII-wiecznej części budynku, wnętrze w płomieniach

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu strawił prawie cały dach zabytku, zawaliła się również główna iglica katedry. Przyczyna pożaru Notre Dame nie jest jeszcze oficjalnie znana, ale mówi się, że może być związana z trwającym tam remontem.
Zobacz wideo

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Około 19 ogień pojawił się na strychu świątyni. Zaledwie godzinę później runęła główna iglica katedry, a potem zawalił się dach. 

Sytuację w Paryżu można śledzić na bieżąco w naszej RELACJI NA ŻYWO>>>

Pożar w katedrze Notre Dame. Jaka była przyczyna?

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu zaczął się w części budynku datowanej na XIII wiek. Właśnie trwały tam prace remontowe. Na zdjęciach ze zdarzenia wyraźnie było widać, że w tej części zabytku znajdują się rusztowania.

Wiceburmistrz Paryża Emmanuel Gregoire mówił, że zadaniem służb jest również ocalić dzieła sztuki i inne bezcenne przedmioty, które znajdują się w środku budynku. Rzecznik katedry André Finot twierdził jednak, że sytuacja jest dramatyczna - wszystkie drewniane przedmioty znajdujące się w środku stanęły w płomieniach i najprawdopodobniej zostały zupełnie zniszczone. Te oceny okazały się jednak błędne - wnętrze katedry zachowało się w stosunkowo dobrym stanie.

Służby, które walczą z pożarem mówią, że robią wszystko co mogą, aby opanować sytuację. Nie wykorzystują tylko zrzucania wody z samolotów. Francuskie służby tłumaczą, że w przypadku takich pożarów ta metoda nie jest skuteczna, ponieważ rzucenie na ogień wody mogłoby doprowadzić do całkowitego zapadnięcia się całej konstrukcji. 

Na razie nikt nie chce mówić o oficjalnej przyczynie pożaru, ale spekuluje się, że może być ona związana z remontem. Renowacja miała pochłonąć 6 milionów euro i zadbać o to, aby iglica i 250 ton ołowiu, które się na niej znajdują zostały odnowione. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo

O konieczności wykonania remontu w Notre Dame rzecznik katedry mówił już w 2017 roku. André Finot mówił w rozmowie z NY Times, że zabytek jest w fatalnym stanie. Tłumaczył, że ściany ulegają erozji i kruszą się nawet pod naciskiem palca. Eksperci dodawali, że choć jej mury nie grożą zawaleniem, to remont jest konieczny. Mówiono, że całkowity koszt miał wynosić aż 180 milionów euro.

Czytaj więcej: Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gaszą ognia z góry? Mają powód

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya.

Zobacz wideo
Więcej o: