W Paryżu płonie katedra Norte Dame. Zawaliła się iglica budynku

Pożar katedry Norte Dame we Francji wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Po zaledwie kilkudziesięciu minutach ogień opanował niemal cały dach. Około godziny 20 zawaliła się iglica katedry Notre Dame, a niedługo później runął także dach.
Zobacz wideo

Katedra Norte Dame w Paryżu stanęła w ogniu. Mer Paryża i jej zastępczyni apelują do mieszkańców miasta o zachowanie bezpiecznej odległości od miejsca pożaru. 

Sytuację w Paryżu można śledzić na bieżąco w naszej RELACJI NA ŻYWO>>>

Paryż. Pożar katedry Norte Dame, zawaliła się iglica

Kilka minut przed godziną 20 zawaliła się główna iglica katedry Notre Dame. Moment ten udało się nagrać na filmie.  

Kilka minut później agencja Reuters poinformowała, że zawalił się również dach katedry Notre Dame. 

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Podejrzewa się jednak, że mogło mieć to związek z prowadzonym na strychu remontem. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Z ogniem walczy wszyscy dostępni strażacy, którzy próbują opanować sytuację. 

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na całym świecie. Swoją wielką popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Budowa katedry Notre Dame rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Zobacz wideo
Więcej o: