Wybory w Finlandii. Lewica pierwszy raz od dawna z szansą na rządy. Nacjonaliści na 2. miejscu

Pierwszy raz od kilkunastu lat lewica ma szanse na objęcie rządów w Finlandii. Według wyników cząstkowych najlepszy wynik uzyskała Socjaldemokratyczna Partia Finlandii. Jednak tylko ułamek procenta dzieli ją od nacjonalistycznej i eurosceptycznej Partii Finów. Żadna partia nie ma samodzielnej większości, zatem będzie musiała powstać koalicja.
Zobacz wideo

Finowie głosowali dziś w wyborach parlamentarnych. Lokale wyborcze zostały zamknięte o godzinie 19 czasu polskiego. Według cząstkowych wyników na godz. 23:00 czasu polskiego wygrała opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, na którą zagłosowało 17,7 proc wyborców. Jej lider Antti Rinne może zostać pierwszym lewicowym premierem kraju od kilkunastu lat, podaje "Guardian". Partie lewicowe wchodziły w skład koalicji rządzących w kilku rządach w ostatnich 16 latach, jednak nie miały swojego premiera od 2003 roku.

Drugie miejsce zajęła nacjonalistyczna Partia Finów, która uzyskała 17,5 proc. głosów. Jeśli ten wynik się potwierdzi, oznacza to niewielką utratę poparcia w porównaniu z wcześniejszymi wyborami (17,7 proc. w 2015 rok i 19,1 proc. w 2011). Po wyborach cztery lata temu partia na jakiś czas znalazła się w koalicji rządzącej. Eurosceptyczna partia wzywa m.in. do ograniczenia polityki ekologicznej państwa i krytykuje "przesadne" działania w kwestii walki ze zmianami klimatu.

Prawicowa Partia Koalicji Narodowej, która wchodzi w skład obecnej koalicji rządzącej, uzyskała 16,9 proc. głosów. Partia Centrum, do której należy premier Juha Sipila, zdobyła 13,9 proc. Na kolejnych miejscach jest Liga Zielonych z wynikiem 11,5 proc. głosów, Sojusz Lewicy (8,2 proc.), Szwedzka Partia Ludowa (4,5 proc.) i Chrześcijańscy Demokraci (3,9).

Aktualne wyniki i podział mandatów można sprawdzić na stronie tulospalvelu.vaalit.fi. Według wstępnych danych w porównaniu z wyborami w 2015 roku najwięcej straciła Partia Centrum ( 7 punktów procentowych), zaś zyskali Zieloni (3 punkt). Frekwencja wyniosła 68 proc. 

Rządy w Finlandii są zazwyczaj koalicjami trzech lub czterech stron, zatem na razie trudno stwierdzić, kto wejdzie w skład ekipy rządzącej. Jednak socjaldemokracji są największą partią pierwszy raz od dłuższego czasu. Możliwe też, że ostateczny wynik okaże się inny po przeliczeniu wszystkich głosów. 

Partie obiecywały łagodzenie polityki oszczędności

Sondaże przed wyborami prognozowały, że centroprawicowa koalicja partii Centrum, Koalicja Narodowa oraz Błękitnej Przyszłości może stracić władzę w kraju.

Jednym z głównych tematów wyborów był fiński system socjalny i to, w jakim kierunku powinien się rozwijać. Lewica chce wzmacniać model państwa opiekuńczego, co wiąże się z wzrostem podatków, zaś centroprawica zamierza ograniczać socjal ze względu na rosnące koszty.

Socjaldemokratyczna Partia Finlandii była faworytem sondaży. Obiecała złagodzić politykę cięcia wydatków publicznych dotychczasowego rządu. Złagodzenie polityki oszczędnościowej zapowiedziała również partia Centrum - premiera Juhy Sipili, której zdaniem aktualny, silny stan gospodarki pozwala na taki ruch.

W ostatnich miesiącach popularność zyskała prawicowa partia Finów, stając się według różnych sondaży drugą lub trzecią siłą w kraju. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Wybory w Finlandii. Lewica pierwszy raz od dawna z szansą na rządy. Nacjonaliści na 2. miejscu
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl