Niezwykłe zjawisko na norweskim niebie zaskoczyło mieszkańców. NASA wyjaśniła, co to takiego

Norwegowie, którzy w piątek w nocy wyjrzeli przez okno, z pewnością byli zaskoczeni. Na niebie widoczne były kolorowe kropki i pióropusze, które przywodziły na myśl sceny rodem z filmów science fiction. Agencja NASA potwierdziła jednak, że to nie kosmici.
Zobacz wideo

Co wydarzyło się na norweskim niebie? Jak informuje NASA, niecodzienny spektakl wielokolorowych chmur był wynikiem testów przeprowadzanych przez amerykańską agencję kosmiczną. Z Centrum Kosmicznego Andøya w Norwegii wystrzelono dwie rakiety sondujące, a wraz z nimi nieszkodliwe gazy, które przyczyniły się do powstania niezwykłego zjawiska.

Norwegia. Kolorowe kształty na niebie. NASA zainicjowała nowy program badawczy

Nowy program NASA nosi nazwę AZURE (Auroral Zone Upwelling Rocket Experiment) i ma na celu zbadanie ruchu wiatru w wyższych partiach ziemskiej atmosfery.  "Mapowanie rozproszenia oparów AZURE powinno zwiększyć ludzką wiedzę na temat tego, jak wiatr słoneczny przenosi energię na Ziemię i zasila zorzę polarną" - czytamy na stronie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

W czasie piątkowego eksperymentu do jonosfery na wysokości 115 i 250 km uwolniono kilka gazów -  trimetyloglin oraz mieszaninę  baru i strontu. Naukowcy obserwowali, jak rozchodzą się ślady oparów rozpraszających się z kilku stacji naziemnych. Kolorowe kształty były widoczne z Norwegii przez około 30 minut. 

Więcej o: