W Turcji wciąż nie ma zgody, kto wygrał wybory. Partia Erdogana podważa wyniki

Powyborcze zamieszanie w Turcji. - Turecka Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju o ponowne przeliczenie wszystkich głosów oddanych podczas wyborów lokalnych w 31 dzielnicach Stambułu - poinformował przedstawiciel partii Erdogana, która po raz kolejny zaskarżyła decyzję o wyniku wyborów.
Zobacz wideo

31 marca odbyły się lokalne wybory w Turcji. Chociaż Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której liderem jest Recep Tayyip Erdogan, zdobyła łącznie więcej głosów, niż opozycja, straciła władzę w największych miastach. Były to pierwsze wybory samorządowe po wprowadzeniu w Turcji systemu prezydenckiego. Zdaniem ekspertów stanowiły test popularności dla Erdogana.

Przewaga opozycji nad AKP w niektórych z tureckich miast, w tym w Stambule, była jednak minimalna, niekiedy mniejsza niż 0,5 proc. Dlatego partia rządząca złożyła odwołanie od wyników wyborów, twierdząc że miejsce miały nieprawidłowości.

Powyborcze zamieszanie z liczeniem głosów

Przedmiotem największych kontrowersji stał się Stambuł, gdzie AKP i jej poprzednicy rządzą od 25 lat. Według początkowych wyników, Ekrem Imamoglu z lewicowo-laickiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) zdobył około 25 tysięcy głosów więcej niż były premier Binali Yildirim, kandydat AKP.

Yildirim twierdził jednak, że około 300 tysięcy głosów było nieważnych i zaskarżył wyniki. W efekcie ponownie policzono nieważne głosy we wszystkich 39 dzielnicach miasta. Przewaga polityka opozycji spadła do niecałych 16 tysięcy głosów. AKP zażądała ponownego przeliczenia wszystkich, nie tylko nieważnych, głosów. Jednak Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła ten wniosek i zgodziła się na sprawdzenie jedynie części oddanych głosów. W odpowiedzi AKP zaskarżyła decyzję o odmowie pełnego przeliczenia głosów.

Również w Ankarze APK zaskarżyła wynik wyborów. Jednak Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła protest i w poniedziałek kandydat CHP Mansur Yavas objął urząd burmistrza stolicy. 

Zobacz wideo
Więcej o: