Kazimierz Pułaski był kobietą? Zaskakujące wyniki badań amerykańskich naukowców

Generał Kazimierz Pułaski, bohater wojny o niepodległość USA, był kobietą - donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Georgii. Wykazały to badania nad szkieletem generała, które prowadzono przez ostatnie czternaście lat.
Zobacz wideo

Kazimierz Pułaski był jednym z najważniejszych dowódców i marszałków konfederacji barskiej, a także bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Analiza jego szkieletu wykazała, że biologicznie był kobietą - donosi "Daily Mail". Do takich wniosków doszedł zespół antropologów z Uniwersytetu Południowej Georgii, który poświęcił ostatnie czternaście lat na badania DNA generała.

Kazimierz Pułaski był kobietą? "To jedyna możliwość"

Jak doszło do zaskakującego odkrycia? Kazimierz Pułaski zmarł podczas bitwy pod Savannah 11 października 1779 roku, ale dokładne miejsce jego pochówku przez kolejne 150 lat pozostawało nieznane. W 1996 roku jego szczątki znaleziono w grobie na plantacji w Savannah - wątpliwości naukowców już wtedy wzbudziła nietypowa budowa szkieletu Pułaskiego. Od 2005 roku trwały badania nad kośćmi generała, które prowadził zespół antropologów z Południowej Georgii. Teraz poinformowano o wynikach badań. 

Naukowcy, którzy przebadali wcześniej wiele szkieletów osób interseksualnych (o cechach, które nie są jednoznacznie kobiece lub męskie) wykazali, że Pułaski był biologicznie kobietą, o czym świadczą między innymi kształt jego szczęki oraz miednicy. Potwierdzają to także badania DNA, które wykonano na materiale genetycznym pobranym z pocisku, który śmiertelnie ranił generała. Zdaniem badaczy generał cierpiał na przerost nadnerczy, który sprawił, że w organizmie miał dużo męskich hormonów, co wpływało na jego wygląd.

- To jedyna możliwość na wytłumaczenie cech szkieletu, które odkryliśmy podczas badań - komentuje doktor Virginia Estabrook Uniwersytetu z Południowej Georgii cytowana przez "Daily Mail".

Ogłoszenie doniesień o płci generała Pułaskiego zbiega się z premiera filmu dokumentalnego "Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?" transmitowanego przez Smithsonian Channel, w którym zespół z Georgii opowiada o swoim odkryciu i trwających czternaście lat badaniach.

Więcej o: