Ukraina. Oficjalne wyniki wyborów. Zełenski wygrywa pierwszą turę z 30,2 proc. poparcia

Oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie potwierdzają scenariusz, który długo wydawał się nie do wyobrażenia. Wołodymyr Zełenski, choć w ukraińskiej polityce zadebiutował dopiero trzy miesiące temu, spektakularnie wygrał pierwszą turę wyborów z poparciem niemal dwukrotnie wyższym niż jego główny konkurent Petro Poroszenko.
Zobacz wideo

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza przeliczyła wszystkie głosy oddane w wyborach prezydenckich. Zgodnie z ostatecznymi danymi z komisji do drugiej tury głosowania przechodzą Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko. Starający się o reelekcję obecnie urzędujący prezydent uzyskał niemal dwa razy mniej głosów niż jego rywal.

Ukraina będzie mieć nowego prezydenta?

Jak wynika z danych przekazanych przez Centralną Komisję Wyborczą - Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2 proc. głosów. Ponadto zajął pierwszą pozycję w zdecydowanej większości ukraińskich obwodów. Obecny prezydent Petro Poroszenko otrzymał jedynie 15,9 proc. głosów.

Tymoszenko poza podium

Trzecie miejsce zajęła była premier Julia Tymoszenko z wynikiem 13,4 proc. poparcia. Do wygranej z Petrem Poroszenką i przejścia do drugiej tury zabrakło jej więc niecałych 3 proc. Na czwartej pozycji znalazł się prorosyjski kandydat Jurij Bojko z wynikiem 11,6 proc. Frekwencja w wyborach wyniosła 63 %.

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Zobacz wideo
Więcej o: