Afroamerykanka o homoseksualnej orientacji będzie nową burmistrz Chicago. Dostała poparcie Polonii

Lori Lightfoot będzie nową burmistrz Chicago. Wygrała drugą turę wyborów na to stanowisko. Jest pierwszą w historii miasta Afroamerykanką, która obejmie ten urząd.
Zobacz wideo

Według nieoficjalnych danych, Lori Lightfoot w drugiej turze otrzymała 74 procent głosów. 56. burmistrz Chicago z wykształcenia jest prawnikiem. W przeszłości pracowała między innymi jako prokurator federalny.

Amerykańskie media szeroko komentują wybory. Zwracają uwagę, że w drugiej turze batalii o stanowisko burmistrza Chicago rywalizowały dwie Afroamerykanki. Drugą kandydatką była Toni Preckwinkle. Dziennikarze podkreślają, że Chicago jest największą z amerykańskich metropolii, którą rządzić będzie osoba związana ze środowiskiem LGBT. Lori Lightfoot przyznaje się do homoseksualnej orientacji.

Podczas kampanii przed drugą turą, obie kandydatki zabiegały między innymi o głosy Polonii. Spotykały się z przedstawicielami polonijnych środowisk. Lori Lightfoot otrzymała poparcie części z nich.
Nowa burmistrz zastąpi na stanowisku ustępującego Rahma Emanuela. Sprawował on urząd przez dwie kadencje. Zrezygnował z ubiegania się o kolejną. Wcześniej był szefem personelu Białego Domu, w administracji prezydenta Baracka Obamy.

Więcej o: