Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika po 20 latach rządów podał się do dymisji

Prezydent Algierii podał się do dymisji. Abdelaziz Buteflika zrezygnował ze stanowiska po trwających od ponad dwóch miesięcy protestach ulicznych. Setki tysięcy osób domagały się jego ustąpienia.
Zobacz wideo

Informację o dymisji prezydenta podała państwowa agencja prasowa APS. Na razie media w Algierii nie podają jednak szczegółowych wyjaśnień. Wczoraj agencja APS informowała, że Abdelaziz Buteflika ma złożyć dymisję przed przypadającym na 28 kwietnia końcem jego kadencji.Nie wiadomo na razie, kto ma stanąć na czele przejściowych władz i kiedy zostaną rozpisane wybory. Planowane wcześniej na kwiecień głosowanie zostało niedawno odwołane.

Algieria. Prezydent Abdelaziz Buteflika podał się do dymisji

Abdelaziz Buteflika ma 82 lata. Rządził Algierią od 20 lat i do dzisiaj był najdłużej panującym władcą w krajach Afryki Północnej. Przez przeciwników politycznych określany był mianem dyktatora. Młodzi ludzie, którzy od stycznia wychodzili na ulice w antyrządowych protestach, w ostatnim czasie domagali się już nie tylko dymisji prezydenta ale także całej, skupionej wokół niego klasy politycznej.

82-letni polityk jest po zawale i od sześciu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Protesty wybuchły, gdy jego przedstawiciele ogłosili, że w kwietniowych wyborach będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Buteflika zrezygnował ostatecznie ze startu. Protestujący zarzucali tez Buteflice tolerowanie korupcji i brak reform w kraju.

O dymisję prezydenta apelował niedawno szef sztabu algierskiej armii, która jest uważana za najbardziej wpływową instytucję w kraju. Wojskowi dowódcy twierdzili, że Buteflika nie jest już w stanie pełnić obowiązków prezydenta.

Więcej o: