Ksenofobiczne incydenty skierowane przeciwko Polakom w Wielkiej Brytanii. MSZ ujawnia dane

Łącznie 84 incydenty o charakterze ksenofobicznym, skierowanym przeciwko Polsce, Polakom, polskim podmiotom publicznym i prywatnym, godzące w dobre imię Polski zgłoszono od 2016 r. do placówek dyplomatyczno-konsularnych na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort zapewnia, że w każdej z tych spraw podejmowane były stosowne działania.
Zobacz wideo

Od 2016 r. do marca tego roku do czterech placówek dyplomatyczno-konsularnych w Wielkiej Brytanii (Ambasada RP w Londynie oraz Konsulaty Generalne w Manchesterze, Edynburgu i Belfaście) zgłoszono łącznie 84 incydenty, które były skierowane "przeciwko Polsce, Polakom, polskim podmiotom publicznym i prywatnym, godzące w dobre imię Polski".

Taką informację podał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w odpowiedzi na interpelację posłów Jarosława Sachajki, Macieja Masłowskiego, Barbary Chrobak, Pawła Skuteckiego, Józefa Brynkusa i Pawła Szramki.

Zgłoszenia w sprawie incydentów pochodziły m.in. od samych osób pokrzywdzonych, od rodziców uczniów uczęszczających do szkół w Wielkiej Brytanii, a także od policji, organizacji i mediów polonijnych. Ministerstwo nie ujawnia, czego konkretnie dotyczyły te sytuacje.

Wielka Brytania. Incydenty skierowane przeciwko Polakom

"W każdym zgłoszonym przypadku przedstawiciele placówek dyplomatyczno-konsularnych podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych podejmowali interwencje" - podkreśla Piotr Wawrzyk.

Jak dodaje wiceminister, polskie placówki dyplomatyczne w Wielkiej Brytanii udzielały poszkodowanym wsparcia w postaci m.in. pomocy w zmianie miejsca zamieszkania lub szkoły, kontaktowały się również z policją.

Piotr Wawrzyk wspomina również o działaniach, które podejmowały placówki, mających na celu "mobilizowanie polskiej społeczności do angażowania się w lokalne wydarzenia" i kreowanie "pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą".

Zobacz wideo
Więcej o: