Wybory na Ukrainie. Są pierwsze cząstkowe wyniki. Policzono ponad połowę głosów

Znamy cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według szacunków CKW, która podliczyła 58 proc. głosów, w pierwszej turze wygrał satyryk i aktor Wołodymyr Zełenski, z kolei drugi wynik otrzymał ubiegający się o reelekcję Petro Poroszenko.
Zobacz wideo

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza podliczyła 58,73 proc. głosów - podała telewizja BBC. Cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich pokazują, że Wołodymyr Zełenski otrzymał 30,32 proc. głosów, a jego największy konkurent, czyli urzędujący prezydent Petro Poroszenko, otrzymał 16,46 proc. głosów. Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich na Ukrainie zdobyła była premier Julia Tymoszenko, na którą głos oddało 13,07 proc. osób. Poza podium uplasował się m.in. Jurij Bojko (11,55 proc. głosów), Anatolij Hrycenko (7,09 proc.), Ihor Smeszko (5,93 proc.) i Ołeh Laszko (5,11 proc.). 

Wybory na Ukrainie

Jeżeli druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie się odbędzie, zostanie przeprowadzona 21 kwietnia. Prawdopodobnie zmierzą się w niej Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko, jednak Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy. Na przedstawienie oficjalnych wyników ma czas do 10 kwietnia.

Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyniosła 63,45 proc. Wybory te były monitorowane przez ponad 2 tys. obserwatorów z innych państw, w tym przez delegację z Polski. Był tam m.in. Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej zasiadający w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, kierujący polską delegacją obserwatorów. 

Więcej o: