Wybory na Ukrainie. Sondaże exit poll: Zełeński i Poroszenko w drugiej turze

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zmierzą się Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełeński - wynika z sondaży exit poll wykonanych w trakcie wyborów.
Zobacz wideo

W "Narodowym exit poll 2019" na Ukrainie podano wyniki sondażowe z badań przeprowadzonych podczas wyborów. Według sondażu w I turze wyborów zwyciężył komik Wołodymyr Zełeński, którego wskazało 30,6 proc. badanych. Drugie miejsce zajął natomiast obecny prezydent kraju Petro Poroszenko z poparciem na poziomie 17,8 proc.

Julia Tymoszenko, trzecia w sondażu, zdobyła 14,2 proc. poparcia, Jurij Bojko - 9,7 proc., a Anatolij Hrycenko - 7,1 proc.

Za ten sondaż exit poll odpowiadają trzy instytucje, które połączyły siły na czas wyborów. Są to: Fundacja "Demokratyczne Inicjatywy" im. Ilka Kuczeriwa, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny oraz Centrum Razumkowa (dwie ostatnie odpowiadały za wykonanie sondaży, powstały dwa). Konsorcjum razem zbudowało exit poll pod nazwą "Narodowy exit poll 2019".

Wcześniej opublikowano wyniki sondażowe opracowane za danymi zebranymi do godz. 18, te jednak niewiele różniły się od pełnych, podanych po godz. 22 czasu polskiego. Jedyna zmiana zaszła w poparciu dla Zełeńskiego - zwiększyło się o 0,2 punktu procentowego, z 30,4 do 30,6 proc.

Jeżeli te wyniki potwierdzą się, to druga tura wyborów na Ukrainie odbędzie się 21 kwietnia.

"Socis": Tymoszenko nie wchodzi do drugiej tury

Na podobne liczby wskazuje też inny exit poll przeprowadzony przez grupę „Socis” dla niektórych stacji telewizyjnych. Tutaj Wołodoymyr Zełeński uzyskuje 29 procent, Petro Poroszenko - 19 procent, a Julia Tymoszenko - niemal 13 procent i również nie wchodzi do drugiej tury.

O godz. 22 czasu polskiego będą kolejne wyniki sondażowe, tym razem obejmujące też głosy po godz. 18. Oficjalne wstępne dane Centralna Komisja Wyborcza opublikuje po północy.

Zobacz wideo
Więcej o: