Liga Państw Arabskich w kontrze do decyzji USA. Krytyka uznania Wzgórz Golan za izraelskie

Arabscy liderzy potępili decyzję USA w sprawie Wzgórz Golan w trakcie trwającego szczytu Ligi Państw Arabskich. Jak mówił król Arabii Saudyjskiej, jego kraj "absolutnie odrzuca" takie działania.
Zobacz wideo

Liderzy Ligi Państw Arabskich potępili decyzję Stanów Zjednoczonych, przyznającą Izraelowi zwierzchność nad Wzgórzami Golan. Szczyt odbywa się w stolicy Tunezji, Tunisie i jednym z jego tematów są Wzgórza Golan. Donald Trump podpisał dekret w tej sprawie na początku tygodnia.

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz przemawiając do arabskich liderów,  zaznaczył, że jego kraj "absolutnie odrzuca" wszelkie działania mające wpływ na suwerenność Syrii nad Wzgórzami Golan.

Sporne Wzgórza Golan

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który również przemawiał na spotkaniu w Tunisie, powiedział, że rozwiązanie konfliktu w Syrii musi gwarantować jej integralność terytorialną, również w kontekście Wzgórz Golan.

Do Ligi Państw Arabskich należą 22 państwa oraz Organizacja Wyzwolenia Palestyny.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Zobacz wideo
Więcej o: