Ruszyły wybory prezydenckie na Ukrainie. Na miejscu misja z Polski

Na Ukrainie rozpoczęły się wybory prezydenckie. Startuje w nich 39 kandydatów. Według sondaży liczy się trójka z nich, w tym znany komik. Najprawdopodobniej wybory nie ograniczą się jedynie do pierwszej tury. Głosowanie monitorowane będzie przez ukraińskich i zagranicznych obserwatorów.
Zobacz wideo

W niedzielę na Ukrainie ruszyły wybory prezydenckie. Otwarto prawie 30 tysięcy lokali wyborczych. Lokali takich nie ma jednak na okupowanym Krymie i zajętym przez prorosyjskich separatystów Donbasie.

Na kartach wyborczych znajduje się 39 nazwisk, kilku kandydatów zrezygnowało jednak przed wyborami. Głosowaniu i liczeniu głosów przyglądać się będą tysiące obserwatorów. Wielu z nich to obserwatorzy zagraniczni. Do Kijowa i Lwowa przybyła też misja polskich parlamentarzystów. Wśród nich poseł Marcin Święcicki. Jak wyjaśnia, on i inni parlamentarzyści zwracać będą uwagę, czy na przykład nie stosuje się tzw. mechanizmu karuzeli wyborczej, czyli wielokrotnego glosowania, ale też czy zapewniona jest swoboda głosowania.

Według sondaży pierwsze miejsce w pierwszej turze zajmie komik Wołodymyr Zełenski. O start w drugiej turze walczą obecny prezydent Petro Poroszenko i była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Czytaj więcej o wyborach na Ukrainie

Kto będzie prezydentem Ukrainy? Tak zmieniały się sondaże dla najważniejszych graczy

Tymoszenko przyszła, by wyjść. Nawet nie zdjęła płaszcza. Inni w ogóle nie dotarli na debatę prezydencką

Kijów na celowniku Kremla. Tak fake newsami ingerowano w ukraińskie wybory

Wybory na Ukrainie. O II turę powalczą "król czekolady" i "gazowa księżniczka"

Wołodymyr Zełenski - aktor, który może zostać prezydentem Ukrainy. "Lubię zarówno 'komika' jak i 'klauna'"

Zobacz wideo
Więcej o: