Zuzana Czaputova wygrała wybory na Słowacji. Będzie pierwszą prezydentką

Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie na Słowacji - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego, po przeliczeniu 100 procent głosów.
Zobacz wideo

W drugiej turze głosowania prawniczka otrzymała 58,4 procent głosów, a jej rywal Marosz Szefczovicz - 41,59 procent. Tym samym Zuzana Czaputova zostanie pierwszą w historii Słowacji kobietą, która będzie pełniła urząd prezydenta. Frekwencja wyborcza wyniosła 41,79 procent. W południe oficjalne wyniki wyborów na Słowacji ma opublikować słowacka Państwowa Komisja Wyborcza.

Prezydent na Słowacji pełni głównie funkcję reprezentacyjną. 

Kim jest Zuzana Czaputova?

45-letnia Zuzana Czaputova, która nie miała wcześniej dużego doświadczenia w polityce, jest prawniczką specjalizującą się w sprawach związanych z ochroną środowiska i wiceprzewodnicząca liberalnej, proeuropejskiej partii Progresywna Słowacja, założonej pod koniec 2017 roku, która nie ma swojej reprezentacji w parlamencie. 

Wybory prezydenckie na Słowacji poprzedziło morderstwo dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Kuciak śledził powiązania świata przestępczego z politykami. Po jego śmierci Słowacy protestowali przeciwko ówczesnemu rządowi i domagali się niezależnego śledztwa. Czaputova, mówiła, że tragedia była jednym z powodów, dla których zdecydowała się kandydować. Czaputova mówiła w swojej kampanii o walce dobra ze złem. "Postawmy się złu, razem możemy to zrobić" - takie hasło widniało na jej plakatach.

W nocy do sztabu Czaputovej dołączył obecny prezydent Andrzej Kiska. W przemówieniu gratulacyjnym powiedział:

Wiele krajów nam zazdrości. Zazdroszczą, że Słowacja wybrała prezydentkę, która symbolizuje wartości przyzwoitego kraju.

- Słowacja chce zmiany - mówiła z kolei Czaputova, podkreślając nadzieję, że trend będzie kontynuowany w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Myśleliśmy, że bariera między konserwatystami a liberałami jest nie do pogodzenia, ale udało nam się ją pokonać - dodała.

Być może myśleliśmy, że przyzwoitość w polityce zaczyna być przejawem słabości, ale dziś widzimy, że to może być też nasza siła. Nie cieszmy się ze smutku naszych przeciwników, patrzmy w przyszłość. Poszukajmy tego, co nas łączy, współpracę wynieśmy ponad osobiste interesy

- mówiła nowowybrana prezydentka. Wyborcom podziękowała nie tylko po słowacku, ale też w językach mieszkających na Słowacji mniejszości narodowych, w tym po czesku. Zapowiedziała, że jej pierwsza zagraniczna podróż będzie prawdopodobnie do Czech, które widzi jako "naród braterski". 

Kontrkandydatem Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich był Marosz Szefczovicz - doświadczony polityk, popierany przez rządzącą lewicową partię Smer Roberta Fico, który zrezygnował po morderstwie Kuciaka. Szefczovicz to wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej. Już w sobotę, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, uznał swoją porażkę i pogratulował zwycięstwa Zuzanie Czaputovej.

Zobacz wideo
Więcej o: