Druga tura wyborów na Słowacji. "Progresywna" Zuzana Czaputova ma szansę zostać pierwszą prezydentką

W drugiej, decydującej turze wyborów prezydenckich na Słowacji zmierzą się dziś Zuzana Czaputova oraz Marosz Szefczovicz. Faworytką jest proeuropejska prawniczka i wiceprzewodnicząca będącej poza parlamentem liberalnej partii Progresywna Słowacja.

Zuzana Czaputova według sondażu słowackiej agencji Median może liczyć na 60,5 procent głosów. Drugi z kandydatów- wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz- na 39,5 procent. Szefczovicz jest popierany przez rządzącą lewicową partię Smer, która jest największą siłą w parlamencie

Lokale wyborcze na Słowacji będą czynne od 7.00 do 22.00. 

Wybory na Słowacji. Czaputova ma szansę zostać pierwszą prezydentką

W pierwszej turze wyborów dwa tygodnie temu Zuzana Czaputova otrzymała 40,6 procent głosów, natomiast Marosza Szefczovicza poparło 18,7 procent głosujących. Jeśli Czaputova wygra wybory, zostanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji.

Kampanię przed decydująca turą wyborów prezydenckich na Słowacji zdominował temat korupcji oraz chęć zmian. "Słowacja budzi się, pokazuje wielkie pragnienie zmiany i nadzieję związaną z tymi i kolejnymi wyborami"- mówiła w telewizyjnej debacie Zuzana Czaputovwa. Nawiązała w swoje wypowiedzi do najbliższych wyborów do europarlamentu i do wyborów parlamentarnych na Słowacji w 2020 roku.
Marosz Szefczovicz oparł swoją kampanię na doświadczeniu i osobistych relacjach z liderami innych krajów.

Prezydent na Słowacji nie ma zbyt wielu kompetencji, ale może wetować nominacje wyższych rangą prokuratorów i sędziów, którzy odgrywają kluczowa rolę w walce z korupcją.

W niedzielę z kolei odbędą się wybory na Ukrainie.

Zobacz wideo
Więcej o: