Papież zaostrza przepisy dotyczące pedofilii. Nowe dokumenty obejmują tylko Watykan

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące pedofilii obowiązujące w Watykanie. Zapisy dokumentu wejdą w życie 1 czerwca tego roku.
Zobacz wideo

W piątek papież Franciszek wydał trzy dokumenty, które zaostrzają przepisy dotyczące ochrony niepełnoletnich i niepełnosprawnych przed wykorzystywaniem seksualnym na terenie państwa Watykan. Nowe przepisy obejmują też pracowników nuncjatur i przedstawicieli Watykanu za granicą. Dokumenty nakazują bezzwłoczne informowanie kompetentnych władz o przypadkach nadużyć lub podejrzeń, że mogło do nich dojść. Nie dotyczy to jednak informacji uzyskanych podczas spowiedzi.

Uznani za winnych będą natychmiast usuwani ze swoich stanowisk. Ofiary mają być otoczone wszelką opieką, duszpasterską i medyczną. Ofiary lub ich rodziny będą informowane na bieżąco o przebiegu dochodzenia. Przedawnienie przestępstw pedofilii rozciągnięto na 20 lat od chwili, w której ofiara ukończyła 18. rok życia. Wytyczne dla pracujących z niepełnoletnimi zawierają zakaz stosowania jakichkolwiek kar fizycznych i filmowania dzieci bez zgody rodziców.

Nowe przepisy, jak donosi serwis vaticannews.va, zaczną obowiązywać od 1 czerwca tego roku.

Zobacz wideo
Więcej o: